Avrupa Sosyalistler Partisi’nden Kılıçdaroğlu’na Tam Destek Mesajı

Saadet Partisi, Gelecek Partisi, İYİ Parti, Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Demokrat Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklanmasının ardından Avrupa Sosyalistler Partisi (PES), tam destek mesajı paylaştı.

Euronews Türkçe‘nin aktardığına göre, Avrupa Sosyalistler Partisi (PES), “PES, Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefetin adayı Kılıçdaroğlu’nun arkasında duruyor” başlıklı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, “Mayıs ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye muhalefetinin ortak adayı olarak üye partimiz Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Kemal Kılıçdaroğlu’nu güçlü bir şekilde desteklemektedir.” denildi.

Kılıçdaroğlu’nun 2017’deki ‘Adalet Yürüyüşü’ hatırlatılan mesajda, “Kılıçdaroğlu, geniş tabanlı muhalefet bloğu Millet İttifakı’nı oluşturan en büyük siyasi parti olan ana muhalefet partisi CHP’nin lideri. Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetiminde Türkiye’nin demokrasisinin dağılmasına karşı çıkmak için 280 mil uzunluğundaki ünlü “Adalet Yürüyüşü”ne liderlik etti” ifadelerine yer verildi.

Muhalefetin Kılıçdaroğlu’nda verdiği desteğin önemli olduğuna değinilen paylaşımda, “Avrupalı sosyalistler ve demokratlar, muhalefet partilerini Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasında birleştikleri için takdir ediyor.” denildi.

Erdoğan’a sert eleştiri

AB’deki Sosyalist, Sosyal Demokrat ve İşçi Partilerini bir araya getiren PES, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da eleştirdi.

Açıklamada, “Yaklaşan parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri, Türkiye’nin Erdoğan yönetiminde geçirdiği otoriter sürüklenmeye karşı durmak için çok önemli bir fırsat. Erdoğan, kasıtlı olarak kuvvetler ayrılığını ve siyasi çoğulculuğu hedef aldı, siyasi muhalefete açıkça zulmetti” ifadelerine yer verildi.

“AB üyelik süreci canlanacak”

CHP Avrupa Birliği Temsilciliği Başkanı Kader Sevinç de Kılıçdaroğlu’nun adaylığının “tüm demokratlar arasında heyecan ve güçlü bir destekle karşılandığını” söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun AB üyelik sürecine katkısı olacağına işaret eden Sevinç, mesajında “Bir Cumhuriyet ülküsü olan Avrupa Birliği üyelik sürecimiz de bu taze ve ilerici vizyon ve liderlikle canlanacaktır. Brüksel’de ve AB başkentlerindeki tüm temas ve toplantılarımda dünyanın tüm demokratlarının da bizim heyecan ve umudumuzu paylaştıklarını, dayanışma içinde olduklarını görmekten büyük mutluluk duyuyorum.” dedi.

Aynı zamanda PES Yönetim Kurulu üyesi olan Sevinç, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları en yüksek demokratik standartlarda ve “mutlu insanlar ülkesi” olarak anılan bir ülkede yaşamayı hak ediyorlar. Bunu başarmakta kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir