Akif Emre Kimdir? Hayatı, Eserleri

1957 yılında Kayseri’de dünyaya gelen Akif Emre, 23 Mayıs 2017 yılında Beşiktaş’taki ofisinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Cenazesi 24 Mayıs 2017 tarihinde Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı Mezarlığında toprağa verildi

Eski ismi İstanbul Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi olan bugünkü Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden 1981 yılında mezun oldu. Yayıncılığa Akabe yayınlarının İstanbul temsilciliğinde başladı. Bir dönem, İnsan Yayınları’nın yayın yönetmenliğini yaptı.

Yeni Şafak gazetesinin kurucuları arasında yer aldı ve genel yayın yönetmenliğini üstlendi. Ardından Küre ve Klasik Yayınları’nın genel yayın yönetmenliğini yaptı. Bilim Sanat Vakfı’nda idarecilik, Kanal 7’de Dış Haberler Müdürlüğü yaptı. Bosna Savaşı sırasında Aliya İzzet Begoviç ile ilk defa röportaj yapan gazeteci oldu. Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarlığı yapan Akif Emre, çok dilde yayın yapan bir haber portali olan Dünya Bülteni’nin de Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı.

Belgesel çalışmalarına yoğunlaşarak, Osmanlı şehirleri (Saraybosna, Mostar, Üsküp, Selanik 1,2, Kudüs1,2) ve Mimar Sinan (6 Bölüm) üzerine olanları başta olmak üzere birçok belgesel hazırladı. Son olarak “Elvada Endülüs: Moriskolar” isimli beş bölümlük belgesel hazırladı.

Akif Emre’nin eserleri: Göstergeler, Küreselliğin Fay Hattı, İzler (Türkiye Yazarlar Birliği ödülü aldı. Aynı zamanda Arnavutçaya çevrildi.), Çizgisiz Defter, Müstağrip Aydınlar Yüzyılı, Aliya, Söyleşiler, İstanbul’u Yeniden Düşünmek ve Erguvanname, Mekânı Paranteze Almadan, Portreler Kitaplar ve Dergiler.

Akif Emre’nin aldığı ödüller: Basın Fikir ödülü, Türkiye Yazarlar Birliği (2014).

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir