Ahmet Sekendiz Kimdir? Hayatı, Eserleri

16 Ocak 1978 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ahmet Sekendiz, ilköğreniminin ardından Beyoğlu Fındıklı Lisesi’nde okudu. Ortaokul yıllarında, sinema ve TV ilgisi nedeniyle kısa filmler çekmeye ardından da ufak çaplı seslendirmeler yapmaya başladı.

Lise sonrası 6 sene kalacağı Orta Asya’ya gitti. Burada üniversite eğitimi yanında, web sitesi yöneticiliği yaptı. Bişkek’te yayın yapan Radio Almaz’da Bilişim Bişkek adlı programı hazırlayıp sundu. 2002 yılında Türkiye’ye döndü.

Merlin Yayınları çatısı altında Rusça Öğreniyorum adlı interaktif dil öğrenim programını yayınladı. Çeşitli Rusça eğitim kitapları çıkardı. 2004 yılında Yüzbaşı Volkan Bütün Maceralar adlı çizgi roman serisini çıkardı. Seri 5 sayı sürdü.

Parıltı Yayınları, IQ Yayınları, Timaş Yayınları, Demirbaş Yayıncılık, Yuva Yayınları ve başka yayınevleri için yazarlık, çevirmenlik ve grafik tasarımcılığı yaptı. Hoz Comics için Dylan Dog çizgi roman serisini Fatih Okta ile çevirdi. Aynı seride köşe yazıları kaleme aldı.

2011 yılında Efor Ajas için Fehmi Demirbağ’ın yarattığı Herotürk adlı çizgi roman karakterinin maceralarının senaryolarını yazmaya başladı. Aynı yıl, aynı firma için, Manas Evleri’nin sponsorluğunu üstlendiği Battal Gazi: Yedi Deniz’in Hikayesi adlı filmin senaryosunu, yazar H.Said Yeleğen ile birlikte kaleme aldı.

2014 yılında haftada bir cuma akşamları Youtube’dan canlı yayınlanan “Sinemadan Muhabbet” adlı programı Akademisyen Semih Göncü ile beraber hazırlamış ve sunmuştur. Reklam – tanıtım filmleri, kısa filmler çekmekte ve yazarlık-senaristlik yaşamını sürdürmektedir.

Ahmet Sekendiz’in eserleri:

Başlangıcından Günümüze Japon Sineması,
Dylan Dog, Teksas ve başka çizgi roman çevirileri,
Bugünün Çocuklarına Masallar ve Bugünün Çocuklarına Hikayeler ile diğer masal kitaplarının çevirileri,
Masal Dünyası adlı kitap. Çeşitli telif masallar,
Rusça Öğreniyorum dil öğrenim programı,
Turizimciler için Rusça (Araylım Kanatovna Ceylan ile),
Herotürk: Sihirli Yelek ve Marko Polu’nun Hikayesi Çizgi roman senaryosu,
Herotürk: Battal Gazi ve Yedi Deniz’in Efsanesi Çizgi roman senaryosu,
Herotürk: Evliya Çelebi ve Umudun Kanatları Çizgi roman senaryosu,

Ahmet Sekendiz’in yazdığı veya yönettiği filmler:

Kırgızistan’da Bayram (2001 – Senaryo, Yapım, Yönetim),
Sadece Bir mesaj (2012 Kısa Film- Senaryo & Yönetmen),
Yabancı Çizgi Romanların Türk Sinemasındaki Yansımaları (2016 Belgesel- Senaryo & Yönetmen – Yüksek Lisans Tez Çalışması),
Şeker Dükkanı (2019 Uzun metraj film. Senaryo yazarı, yönetmen, besteci).

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir