Afrin’de Bombalı Saldırı: 3 Ölü, 7 Yaralı

Suriye’nin kuzeybatısında yer alan Afrin kentinde düzenlenen bombalı saldırıda 3 kişi hayatını kaybederken, en az 7 kişide yaralandı. Bölgeden gelen bilgilere göre ölü sayısı daha da artabilir.

Haber Merkezi / Suriye’nin kuzeybatısında yer alan Afrin kentinde Suriye Milli Ordusu (SMO) Askeri Polis kontrol noktasında bomba yüklü bir kamyonla saldırı düzenlendi.

Saldırıda ilk belirlemelere göre, 3 kişi hayatını kaybederken, en az 7 kişide yaralandı. Bölgeden gelen bilgilere göre ölü sayısı daha da artabilir.

Öte yandan saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Suriye İç Savaşı sırasında, 2012 yazında Suriye hükûmeti bölgeden çekildi ve ardından yönetim PYD’nin eline geçti. Ocak 2014’te PYD tarafından tek taraflı olarak ilan edilen Rojava Anayasası’na göre, de facto statüdeki üç kantondan biri hâline geldi Afrin Kantonu’nun idari merkezi oldu.

20 Ocak 2018 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu’nun desteği ile ilçedeki PYD ve YPG’ye karşı Zeytin Dalı Harekâtı adlı askeri bir operasyon başlattı. Harekâtın 58. gününe denk gelen 18 Mart 2018’de ele geçirildi.

Not: Görsel temsili.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir