AFAD Duyurdu: Depremde Can Kaybı 47 Bin 975’e Yükseldi

11 ilde büyük yıkıma neden olan Kahramanmaraş Pazarcık ve  Elbistan merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı resmi açıklamalara göre 47 bin 975 kişiye yükseldi.

Depremlerin etkilediği bölgelerde 16 binden fazla artçı sarsıntı yaşandığı, 5’in üzerinde artçı sarsıntıların görülme ihtimalinin yüksek olduğu da dile getirildi.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) tarafından paylaşılan son verilere göre depremden etkilenen 11 ilde toplam can kaybı sayısı 47 bin 975’e yükseldi.

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürlü Orhan Tatar da düzenlenen. Basın toplantısında yaptığı açıklamada bölgede 16 binden fazla artçı sarsıntı yaşandığını halen daha 5’in üzerinde artçı sarsıntılar görülme ihtimalinin yüksek olduğunu dile getirdi.

Yetkililer devam eden artçı sarsıntılar nedeniyle hasarlı binalara kesinlikle girilmemesi konusunda uyarıda bulundu.

AFAD Başkanı Yunus Sezer de toplantıda yaptığı açıklamada, bölgede devam eden yardım faaliyetlerine ilişkin bilgiler paylaştı. Sezer, depremden etkilenen bölgedeki toplam çadır sayısının 414 bine ulaştığını söyledi. Toplam 700 bin çadır kurulmasını hedeflediklerini söyleyen Sezer bölgede 332 adet çadırkent olduğunu söyledi.

Çadırla haricinde bölgede halen kurulu 17 bin 887 konteyner olduğunu söyleyen AFAD Başkanı, bölgede çadırkent ve konteyner kentlerde toplam 1 milyon 800 bin civarında kişinin konakladığını söyledi.

Depremin gerçekleştiği tarihten bu yana bölgeden diğer illere tahliye edilen depremzedelerin sayısının 935 bin 722, deprem bölgesi dışında misafirhanelerde kalan kişi sayısının da 373 bin olduğu açıklandı.

Ancak bu verilere rağmen bölge halkının çadır ve konteyner ihtiyaçları sürüyor. Aradan geçen 34 güne karşın halen daha konaklamak için çadır yada konteyner alamadığını söyleyen çok sayıda vatandaş bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir