New York Metrosu’nda Silahlı Saldırı: En Az 16 Yaralı

ABD’nin New York Kenti 36. Cadde üzerinde yer alan bir metro istasyonunda yerel saatle 08.30 sularında bir silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda en az 16 kişi yaralandı. Ayrıca olay yerinde infilak etmemiş bir düzenek de bulundu.

New York Times’ın haberine göre, polis metroda etrafa ateş açan gaz maskeli ve turuncu yelekli şüpheliyi aramaya devam ediyor. New York Valisi Kathy Hochul, saldırganın “tehlikeli” olduğunu belirtti. Bütün vatandaşlara “uyanık ve dikkatli” olmaları çağrısı yapan Hochul, saldırganla ilgili bilgiye sahip olanların yetkili birimlerle iritibata geçmesini istedi.

Terör şüphesi bulunmuyor

New York polisi, eldeki ilk bilgilerin olayın terör saldırısı olmadığına işaret ettiğini açıkladı. Konuyla ilgili açıklama yapan New York Emniyet Müdürü Keechant Sewell, soruşturmanın birkaç saattir sürdüğünü belirterek durumun her an değişebileceğine dikkat çekti.

Sewell, New York metrosunda aktif patlayıcı bulunmadığının da altını çizdi. New York polisi, görevlilerin olay yerine gönderildiğini ve incelemelerin başladığını duyurdu. Polis, vatandaşlara olay yerinden uzak durmaları uyarısında bulundu.

New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın sözcüsü, New Yorkers’a yaptığı açıklamada bölge sakinlerini bölgeden uzak durmaları konusunda uyardı. Ayrıca metro hattında da rötarların olabileceği söylendi. Ez dört metro çift yönlü hattının da rötar yaptığı söyleniyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, saldırıyla ilgili Başkan Joe Biden’ın bilgilendirildiğini söyledi. Twitter’dan bir paylaşım yapan Psaki, Belediye Başkanı Adams ve New York polisiyle temas halinde olduklarını da sözlerine ekledi.

BBC’ye konuşan New York İtfaiyesi, ilk olarak istasyon içerisindeki yoğun duman nedeniyle bir çağrı aldıklarını söyledi, ancak olay yerine varan yetkililer, çok sayıda yaralı buldu. Polis, olay yerinde aktif patlayıcı bir düzeneğin olmadığını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir