Gazze’de İsrail Saldırılarında Can Kaybı 37 Bin 551’e Çıktı

Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı ise son 24 saatte 101 artarak 37 bin 551’e yükseldi. Gazze’de İsrail saldırılarında yaralananların sayısı ise son 24 saatte 169 artarak 85 bin 911’e yükseldi.

Haber Merkezi / Gazze’de İsrail saldırılarında ölenlerin yüzde 70’ini çocuklar ve kadınların oluşturduğu aktarılırken, saldırılar sonucu oluşan yıkımdan dolayı çok sayıda kişinin hala enkaz altında olduğu vurgulandı. Sivil savunma ve acil sağlık ekiplerinin bu kişilere ulaşmakta zorluk yaşadığı kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Gazze’de yaşayanların aşırı sıcak nedeniyle karşı karşıya olduğu ciddi sağlık risklerine dikkat çekti. Dünya Gıda Programı (WFP) da Gazze’de ciddi bir halk sağlığı krizi yaşanacağı endişelerini yineledi.

İsrail – Hizbullah gerilimi

Öte yandan İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) gerilimin tırmanmasını önleme çalışmalarına rağmen, Hizbullah ile topyekûn bir savaş kararının yakında alınabileceği uyarısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Katz, örgütün lideri Seyyid Hasan Nasrallah’ın Çinli ve Hintli şirketler tarafından işletilen Hayfa limanlarına zarar verme tehditlerinin ardından, “Hizbullah ve Lübnan’a karşı oyunun kurallarını değiştirmeye karar verme anına çok yaklaşıyoruz” dedi.

Birleşmiş Milletler’in (BM) New York’taki genel merkezinde düzenlenen Güvenlik Konseyi’ne katılan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Cuma günü toplantıdan sonra kameraların karşısına geçti ve “Lübnan’ın yeni bir Gazze olmasını bölge ve dünya halklarının kaldıramayacağını” belirtti.

Guterres, İsrail ile Lübnan’ı birbirinden ayıran Mavi Hat’ta yaşanan gerilime dikkat çekerek, sorunların barışçıl yollarla çözülmesi gerektiği tavsiyesinde bulundu. Guterres ayrıca, İsrail ve Lübnan Hizbullahı’nın topyekun savaş yaklaşıyormuş gibi söylem üretmesine dikkat çekti.

BM Genel Sekreteri, yanlış bir hesaplama veya aceleci bir hareketin neden olacağı tahmini bir felakete karşı tarafların, Güvenlik Konseyi’nin 1701 sayılı kararını uygulama noktasında karşılıklı taahhütte bulunmalarını ve düşmanca tutumun derhal sona erdirilmesini istedi.

“Artık akıl ve mantıklı davranma zamanıdır” diyen Guterres, askeri gerilimin arttığı bir senaryoda Lübnan ve İsrail halklarının daha fazla acı çekeceğini, bölgenin daha fazla yıkıma uğrayacağını söyledi.

İsrail’in Gazze’yi işgali sonrası Lübnan Hizbullahı ile ülkenin kuzeyindeki Mavi Hat’ta yaşanan gerilimde bugüne dek Lübnan’da 313’ü Hizbullah üyesi olmak üzere 479 kişi, İsrail tarafında da 15 askeri personel ve 11 sivil hayatını kaybetti.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Dairesi (OHCHR), İsrail güçlerinin Gazze’deki savaş sırasında savaş hukukunun temel ilkelerini defalarca ihlal etmiş ve Gazze Şeridi’ndeki askeri operasyonlarında siviller ile savaşçılar arasında ayrım yapmamış olabileceğini kaydetti.

OHCHR, İsrail’in yüksek sayıda can kaybına ve sivil altyapının tahrip edilmesine neden olan altı saldırısını değerlendirdiği raporunda, İsrail güçlerinin “ayrım, orantılılık ve saldırıda tedbir ilkelerini sistematik olarak ihlal etmiş olabileceğini” belirtti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, “Sivillerin zarar görmesini önleyecek ya da en azından, en aza indirecek savaş araç ve yöntemlerinin seçilmesi gerekliliği, İsrail’in bombalama kampanyasında sürekli olarak ihlal edilmiş gibi görünüyor” dedi.

İsrail’in Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği, olası savaş hukuku ihlallerine ilişkin raporu, “olgusal, yasal ve metodolojik açıdan kusurlu” olarak nitelendirdi. İsrail diplomatik misyonu, “OHCHR en iyi ihtimalle kısmi bir olgusal tabloya sahip olduğundan, yasal sonuçlara ulaşmaya yönelik her türlü girişim, doğası gereği kusurludur” dedi.

Raporda, 7 Ekim ve 2 Aralık tarihleri arasında düzenlenen ve BM İnsan Hakları Dairesi’nin bu saldırılarda kullanılan silah türlerini, araçları ve yöntemleri değerlendirebildiği altı operasyonun ayrıntıları yer alıyor.

BM İnsan Hakları Dairesi Sözcüsü Ravina Shamdasani, “Özellikle bu saldırılardan bazılarının üzerinden yaklaşık sekiz ay geçmesine rağmen henüz güvenilir ve şeffaf soruşturmalar göremediğimiz için bu raporu şimdi yayınlamanın önemli olduğunu düşündük” dedi.

“Öncelikle İsrailli yetkilileri doğru, düzgün ve şeffaf soruşturmaların yapılmasını sağlamak için adım atmaya çağırıyoruz” diyen Shamdasani, şeffaf soruşturmaların yapılmaması halinde “bu konuda uluslararası eyleme de ihtiyaç duyulacağını” sözlerine ekledi.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir