Uzak Doğu’da Sular Isınıyor; ABD’den Kuzey Kore’ye Mesaj

Kuzey Kore, 3 Ekim 2022’de beş yılın ardından ilk defa Japonya toprakları üzerinden balistik füze denemesi yaptı. Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ise, Japon Denizi’ne fırlattıkları füzelerle yanıt verdi.

Kuzey Kore’nin balistik füze denemesine Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Japon Denizi’ne fırlattıkları füzelerle yanıt verdi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Patrick Ryder, Kuzey Kore’nin Japonya hava sahasını aşan uzun menzilli balistik füze denemesi yapmasını kınayarak ABD’nin “bu denemeye yanıt olarak Japonya ve Güney Kore ile bölgede ayrı ayrı askeri tatbikat yaptığını” açıkladı.

Günlük basın toplantısında bölgedeki gelişmeleri değerlendiren Patrick Ryder, “Birleşik Devletler, Kuzey Kore’yi daha faza istikrarsızlaştırıcı ve yasadışı faaliyetlerden kaçınmaya çağırıyor” dedi.

Ryder, Pyonyang’ın füze denemesine yanıt olarak ABD Deniz Piyadeleri ile Japonya Savunma Kuvvetleri’nin Japon Denizi’nde tatbikat yaptığı bilgisini paylaştı. Sözcü, eş zamanlı olarak ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri’nin de Güney Kore ile Batı Çin Denizi’nde tatbikat yaptığını aktardı.

“Kuzey Kore’ye mesaj”

Ryder, özetle şu açıklamada bulundu:

“Bu angajmanlar, caydırıcılık ve dinamik saldırı yeteneklerimizi sergilerken, uluslarımızın birlikte çalışabilirliğini göstermek için yapıldı.

“Bunlara ek olarak gün içinde (Savunma) Bakan [Lloyd] Austin, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti programlarının oluşturduğu tehditleri tartışmak ve sonuçlarını ele almak üzere Japonya ve Kore Cumhuriyeti’ndeki meslektaşlarıyla görüştü.

“Bakanlar, dünkü füze denemesinin BM Güvenlik Konseyi kararlarının açık bir ihlali olduğu ve bölgesel barış ve güvenliği tehdit ettiğinde hemfikirler.”

Bölgede yapılan tatbikatların bir gövde gösterisi olup olmadığına ilişkin soruya yanıt veren Ryder, bu tatbikatların “Kuzey Kore’ye de ABD’nin, Japonya ve Güney Kore’nin yanında olduğu ve her türlü tehdide karşı birlikte hareket ettiği konusunda mesaj gönderdiğini” söyledi.

Güney Kore’nin uzun menzilli füzesi başarısız oldu

Öte yandan, Kuzey Kore’nin dünkü (4 Eylül) balistik füze denemesi karşısında Güney Kore’nin fırlattığı füzelerle ilgili bilgi veren Güney Kore ordusundan yetkililer, “dört kısa menzilli füzenin Japon Denizi’ndeki hedeflere başarıyla atıldığını” söyledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Güney Kore yapımı daha uzun menzilli bir füze denemesi başarısız oldu.

Atıldıktan kısa bir süre sonra düşen füze, herhangi bir can kaybı ya da yaralanmaya neden olmadı.

Yetkililer bu tatbikatın, “Pyongyang’dan yapılan provokasyonları” durdurmak için yapıldığını ekledi.

Kuzey Kore’den 5 yıl sonra ilk deneme

Kuzey Kore, 3 Ekim 2022’de beş yılın ardından ilk defa Japonya toprakları üzerinden balistik füze denemesi yapmıştı.

Japonya Savunma Bakanı Hamada Yasukazu, konuyla ilgili bir açıklama yaparak 1000 kilometre irtifaya ulaşan balistik füzenin Japonya’nın üzerinde yaklaşık 1 dakika havada yol aldığını açıklamıştı.

Hamada, ülkenin kuzeydoğusundan geçerek yaklaşık 4 bin 600 kilometre seyreden füzenin, Japonya’nın 3 bin 200 kilometre doğusuna Pasifik Okyanusu’na (Büyük Okyanus) düştüğünü kaydetmişti.

Kuzey Kore’nin balistik füze denemesi hakkında, Japonya hükümeti de yerel saatle sabah 07:29’da “Kuzey Kore’nin bir füze fırlatmış olduğu görülüyor. Lütfen sığınaklara saklanın” uyarısında bulunan bir açıklama yapmış, Güvenlik Konseyi’ni de toplantıya çağırmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir