Üç Kültürün Birleştiği Yer: Samaipata

Samaipata, Bolivya’nın Florida Eyaleti, Santa Cruz bölgesinde yer alan kültürel yerleşimlerin farklı dönemlerine karşılık gelen bir dizi mimari yapıdan oluşur. Samaipata arkeolojik alanı, tek başına karmaşık bir sanatsal, mimari ve kentsel formudur.

Haber Merkezi / Samaipata arkeolojik alanı, açıkça tanımlanmış iki bölümden oluşur: çok sayıda oymalı tepe ve tören merkezi olduğuna inanılan tepe ve tepenin güneyindeki alan.

Sitenin Mojocoyas kültürüne mensup insanlar tarafından MS 300 gibi erken bir tarihte inşaa edildiği bir ritüel ve yerleşim merkezi olarak kullandığı biliniyor. 14. yüzyılda bölgeyi işgal eden İnkalar burayı bir eyalet başkenti olarak kullanmaya başladı.

Daha sonra İspanyollar tarafından işgal edilen Samaipata, sömürge yerleşimi, Asunción ve Santa Cruz’dan La Plata (modern Sucre) gibi High Andes’teki kolonyal merkezlere giden karayolu üzerinde önemli bir nokta haline geldi. Günümüzde ise Boliya’nın önemli bir tarihi kültür yeridir.

Samaipata’daki tören merkezi, 220 m uzunluğunda, yaklaşık 60 m genişliğinde, çeşitli hayvan tasvirleri, geometrik şekiller, nişler, kanallar, büyük dini öneme sahip kaplar ile tamamen oyulmuş, büyük bir monolitik kırmızı kumtaşı kompozisyonundan oluşur. Uzman zanaatkarlar, heykeltıraşlar tarafından, büyük bir ustalık ve taş ustalığı ile yapıldığı anlaşılıyor.

Tören merkezinin hemen altında yer alan kasabaya hakim olan bu yer, And Dağları ve Amazon bölgelerinin Kolomb öncesi dönemdeki en devasa tören yerlerinden biridir. Hispanik öncesi gelenek ve inançların eşsiz bir kanıtıdır ve Amerika’nın hiçbir yerinde bir benzeri daha yoktur.

Batı kısmındaki oymalar, dairesel bir kaide üzerinde iki kedigil içerir; sitenin tamamında yüksek rölyefli oymacılığın tek örnekleri. En yüksek noktası Coro de los Sacerdotes , duvarlarına üçgen ve dikdörtgen nişler ile derin kesilmiş bir daireden oluşur.

Daha doğuda, muhtemelen bir kedinin başını temsil eden bir yapı vardır. Alanın güney yüzünde orijinal olarak en az beş tapınak veya kutsal alan hakimdir; sadece duvarlarına oyulmuş nişler günümüze kalmıştır.

Casa Colonial, alanın eteğindeki yapay bir platform üzerinde yer almaktadır. Kazılar, burada İnka ve İnka öncesi yapıların kanıtlarını ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle ‘Üç Kültürün Birleştiği Yer’ olarak bilinir. Sadece alt duvarları ayakta kalan sömürge döneminin evi, ortası açık bir avlu ile karakteristik Arap-Endülüs tarzındadır.

İdari ve siyasi bölüm, alanın güneyinde bir dizi üç yapay platform üzerinde yer almaktadır. Kültürel yerleşimlerin farklı dönemlerine karşılık gelen bir dizi mimari yapıdan oluşur. Samaipata arkeolojik alanı, tek başına karmaşık bir sanatsal, mimari ve kentsel formudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir