93. Akademi (Oscar) Ödülleri adayları açıklandı

1929’dan bu yana verilen Akademi (Oscar) Ödülleri’nin adayları Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından açıklandı. Sinema dünyasının en prestijli ödülleri arasında yer alan Akademi (Oscar) Ödülleri bu yıl 93. kez düzenlenecek.

Haber Merkezi / Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1929’dan bu yana verilen Akademi (Oscar) Ödülleri’nin adayları açıklandı.

Akademi Ödülleri, 25 Nisan‘da sahiplerini bulacak. Los Angeles’ın tarihi Union Station binasında ve yıllardır Oscar Ödül Töreni’ne ev sahipliği yapan Dolby Theater’da düzenlenecek. Bu çift mekânlı törenin ne şekilde yapılacağı hakkında şimdilik bir detay paylaşılmadı.

En İyi Film

The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

En İyi Yönetmen

Thomas Vinterberg – Another Round
David Fincher – Mank
Lee Isaac Chung – Minari
Chloé Zhao – Nomadland
Emeral Fennell – Promising Young Woman

En İyi Erkek Oyuncu

Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Gary Oldman – Mank
Steven Yeun – Minari

En İyi Kadın Oyuncu

Carey Mulligan – Promising Young Woman
Andra Day – The United States vs. Billie Holiday
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Frances McDormand – Nomadland
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Youn Yuh-jung – Minari
Amanda Seyfried – Mank
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Glenn Close – Hillbilly Elegy
Olivia Colman – The Father

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Lakeith Stanfield – Judas and the Black Messiah
Paul Raci – Sound of Metal

En İyi Özgün Senaryo

Judas and the Black Messiah
Minari
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of Chicago 7

En İyi Uyarlama Senaryo

Chloé Zhao – Nomadland
Kemp Powers – One Night in Miami
Florian Zeller ve Christopher Hampton – The Father
Sacha Baron Cohen ve yazar ekibi – Borat Subsequent Moviefilm
Ramin Bahrani – The White Tiger

En İyi Belgesel

Collective
Time
Crip Camp
The Mole Agent
My Octopus Teacher

En İyi Uluslararası Film

Another Round (Danimarka)
Better Days (Hong Kong)
Quo Vadis, Aida? (Bosna Hersek)
Collective (Romanya)
The Man Who Sold His Skin (Tunus)

En İyi Animasyon Film

Soul
Wolfwalkers
Over the Moon
A Shaund of the Sheep Movie
Onward

En İyi Görüntü Yönetimi

Erik Messerschmidt – Mank
Joshua James Richards – Nomadland
Phedon Papamichael – The Trial of the Chicago 7
Sean Bobbitt – Judas and the Black Messiah
Dariusz Wolski – News of the World

En İyi Kurgu

The Father
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

En İyi Yapım Tasarımı

The Father
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
News of the World
Tenet

En İyi Kostüm Tasarımı

Emma
Ma raineys black bottom
Mank
Mulan
Pinocchio

En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı

Ma Rainey’s Black Bottom
Hillbilly Elegy
Emma
Mank
Pinocchio

En İyi Görsel Efekt

The Midnight Sky
Tenet
Love and Monsters
Mulan
The One and Only Ivan

En İyi Ses

Sound of Metal
News of the World
The Midnight Sky
Soul
Greyhound

En İyi Müzik

Da 5 Bloods
Mank
Minari
News of the World
Soul

En İyi Şarkı

Fight For You – Judas and the Black Messiah”
Hear My Voice – The Trial of the Chicago 7”
Husavik – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”
lo Sì (Seen) – The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)”
Speak Now-One Night in Miami

En İyi Kısa Film

Feeling Through
The Letter Room
The Present
Two Distant Strangers
White Eye

En İyi Kısa Animasyon

Burrow
Genius Loci
If Anything Happens I Love You
Opera
Yes-People

En İyi Kısa Belgesel

Colette
A Concerto Is a Conversation
Do Not Split
Hunger Ward
A Love Song for Latasha