Regl Döneminde Egzersiz Yapmak Uygun Mu?

Birçok kadın, regl döneminde egzersiz yapmanın uygun olup olmadığını merak etmektedir. Cevap kolay: Evet! Aslında, ayın belirli zamanlarında diğer zamanlara göre fiziksel olarak daha aktif ve daha yoğun olabileceğinizi görebilirsiniz.

Haber Merkezi / Adet döngünüzü ve enerji seviyenizi takip etmek için bir fitness günlüğü tutmayı deneyin. Birkaç ay sonra, döngünüz sırasında ne zaman daha fazla veya daha az enerjik olduğunu görebileceksiniz.

Hap, yama, iğne veya vajinal halka gibi hormonal doğum kontrolü kullanıyorsanız, enerji seviyeleniz döngünüzle birlikte yükselmeye ve azalmaya devam edebilir, ancak farklılıklar o kadar belirgin olmayabilir.

Regl döneminde enerji seviyesi değişir mi?

Olabilir. Bazı kadınlar adet dönemlerinde daha az enerjik olduğunu söylerken, bazı kadınlar da bu süre boyunca normalden daha fazla enerjiye sahip olduklarını ifade etmişlerdir. Menstrüel döngü boyunca değişen hormon seviyeleri bunun nedeni olabilir.

1. Hafta: Adetinizin ilk gününde östrojen ve progesteron seviyesi en düşük seviyededir. Ancak, döneminiz boyunca kademeli bir yükselişe başlarlar. Aktif olmak önceki haftalara göre daha kolay olabilir.

2. Hafta: Adet döneminizin bitiminden sonraki hafta, enerji seviyeniz yükselmeye başlayabilir. Yumurtlama hazırlığı (yumurtalıktan bir yumurtanın salınması) östrojen seviyesi hızla yükselmeye başlar.

3. Hafta: Östrojen seviyesi, çoğu kadın için bir sonraki dönemden yaklaşık iki hafta önce, yumurtlama zamanı civarında zirveye ulaşır. Yumurtlamadan sonra östrojen seviyesi hızla düştüğünde ve progesteron seviyesi yükselmeye başladığında, normalden daha yorgun veya halsiz hissedebilirsiniz.

Bu, egzersiz yapmamanız gerektiği anlamına gelmez. Aslında, aktif olmak ruh halinizi artırmanıza ve size daha fazla enerji vermenize yardımcı olabilir. Gün geçtikçe enerji seviyeniz düşmeden önce sabah ilk iş olarak egzersiz yapmayı deneyin.

4. Hafta: Bir sonraki adetinizden önceki hafta, hem östrojen hem de progesteron seviyesi düştüğü için (hamile değilseniz) daha az enerjik hissedebilirsiniz. Fiziksel aktivite, enerji seviyeniz düşük olsa bile adet öncesi semptomların (PMS) iyileşmesine yardımcı olabilir.

Adet döngüm egzersiz yapmayı etkiler mi?

Hayır. Araştırmacılar, bir kadının egzersiz yapma gücüyle adet döngüsü sırasında herhangi bir farklılık bulamadılar. Tek önemli bulgu, dayanıklılık veya maraton gibi uzun spor etkinlikleri içindi.

Egzersiz adet kramplarına yardımcı olabilir mi?

Belki. Araştırmacılar, bazı kadınların düzenli egzersiz yaptıkları takdirde adet sırasında daha az ağrılı kramplar yaşadığını bulmuşlardır.

Çok fazla egzersiz adet döngüsünü etkiler mi?

Çok fazla egzersiz yapmak adet dönemlerinin gecikmesine veya adetlerinizin tamamen durmasına neden olabilir.

Düzensiz veya kaçırılmış dönemler, sporcularda ve düzenli olarak yoğun antrenman yapan diğer kadınlarda daha yaygındır. Ancak uzun süredir egzersiz yapmadıysanız ve aniden güçlü bir fitness rutinine başladıysanız, adetiniz durabilir veya düzensizleşebilir.

Adet düzensizliğiniz veya gecikmeniz varsa doktorunuz konuşun. Düzenli bir adet, sağlığın bir işaretidir. Bu dönem sorunları, hamile kalma sorunları ve kemik yoğunluğu kaybı gibi daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Dikkat: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir