Ne Tür Bir İşitme Cihazı Almalıyım? İşitme Cihazı Çeşitleri

Kulak arkası (BTE), kulak içi (ITE) ve kanal içi (ITC) gibi birçok işitme cihazı türü vardır. Sizin için doğru olan tipin seçilmesi, işitme kaybının ciddiyeti, kulağınızın boyutu ve şekli, kişisel tercihler, kullanım kolaylığı ve yeni işitme cihazı teknolojileri gibi bir dizi faktöre bağlıdır.

Haber Merkezi / Pek çok farklı işitme cihazı türü vardır . Her türün kendi avantajları ve sınırlamaları vardır. Sizin için doğru olan bir işitme cihazının seçilmesi, bir dizi faktöre bağlıdır:

 • İşitme kaybınızın şiddeti (hafif, orta, şiddetli veya derin)
 • Kulağınızın boyutu ve şekli
 • Parmaklarınızı ve ellerinizi ne kadar iyi kullanabiliyorsunuz (el becerisi)
 • Yeni işitme cihazı teknolojilerinin mevcudiyeti
 • Kişisel tercihleriniz

Kaç çeşit işitme cihazı vardır?

Uzmanlar, işitme cihazlarını beş türe ayırır: kulak arkası (BTE), kulak içi (ITE), kulak içi alıcı (RITE), kanal içi (ITC) ve CROS/BiCROS .

Kulak arkası (BTE)

Kulak arkası (BTE) cihazlar, hafiften ileri dereceye kadar çok çeşitli işitme kaybı olan kişiler için uygundur. Bu cihaz kulağınızın arkasına düzgün bir şekilde oturur. İşitme cihazının gövdesi, özel bir kulak kalıbına veya ince bir boruya takılır. Bu cihazın birkaç parçası olduğundan, doğru yerleştirmek için el becerisi gereklidir.

Kulak içi (ITE)

Kulak içi (ITE) cihazlar, kulağınızın tamamını (tam kabuk olarak bilinir) veya kulağınızın çanağının bir kısmını (yarım kabuk olarak bilinir) doldurur. Bunlar, el becerisi sorunları olan veya küçük nesneleri tutmakta güçlük çeken kişiler için en iyisidir. Uzmanlar genellikle orta ve ileri derecede işitme kaybı olan kişiler için ITE cihazlarını önerir.

Kulak içi alıcı (RITE)

Kulak içi alıcı (RITE) işitme cihazları, BTE cihazlarına benzer. Bir RITE işitme cihazının gövdesi kulağınızın arkasına oturur. İnce bir alıcı tel, işitme cihazının gövdesinden dış kulağınızın üzerinden kulak kanalınıza uzanır. Yumuşak bir uç, kulak kanalınızın hemen içine oturur ve onu kapatmaz. Birçok insan için bu daha doğal bir ses sunar. RITE cihazları el becerisi gerektirir. Hafif ila şiddetli işitme kaybı için uygundurlar.

Kanal içi (ITC)

Kanal içi (ITC) işitme cihazları, ITE işitme cihazlarına göre kulak kanalınıza daha derine oturur, bu nedenle genellikle daha az görünürler. Daha küçük boyutları nedeniyle daha küçük piller kullanırlar ve kullanımları daha zor olabilir. Durumunuza bağlı olarak, tamamen kanal içi (CIC) işitme cihazlarına bile hak kazanabilirsiniz. Bu cihazlar kulak kanalına daha derine sığar, böylece daha da az görünürler.

CROS/BİCROS

Bir kulağınızda normal işitme veya çok az işitme kaybı varsa ve diğer kulakta çok az veya hiç işitme yoksa doktorunuz bir CROS/BiCROS işitme cihazı önerebilir. İşitme cihazını daha iyi işiten tarafa ve daha az işiten tarafa ek bir mikrofon takarsınız. Bu, tüm sesleri daha iyi olan kulağınıza iletmesine rağmen, daha zayıf olan taraftan duymanıza olanak tanır. Bu cihazlar özellikle birisi zayıf kulağın yanından konuşurken faydalıdır. CROS, “Sinyallerin Kontralateral Yönlendirilmesi” anlamına gelir. BiCROS, “Sinyallerin İki Taraflı Kontralateral Yönlendirilmesi” anlamına gelir.

Hangi tür işitme cihazı pili seçmeliyim?

İşitme cihazı pilleri tek kullanımlık ve şarj edilebilir olarak gelir. Küçük düğmelere benzeyen tek kullanımlık piller artık o kadar yaygın değil. Yeni işitme cihazlarının çoğu şarj edilebilir pillerle çalışır.

Durumum için en iyi işitme cihazı türü nedir?

Piyasada o kadar çok işitme cihazı türü var ki, sizin için doğru olanı seçmek bunaltıcı olabilir. Doktorunuz, özel sağlık durumunuza göre bir cihaz seçmenize yardımcı olabilir:

 • Tinnitus (kulaklarınızda çınlama)
 • Meniere hastalığı (iç kulağınızdaki şişlik ve basıncın denge veya işitme sorunlarına neden olduğu bir durum)
 • Yüksek frekanslı işitme kaybı
 • Düşük frekanslı işitme kaybı
 • Sensörinöral işitme kaybı (iç kulağınızdaki hasarın neden olduğu)
 • Hafif ila orta derecede işitme kaybı
 • Şiddetli işitme kaybı
 • Derin işitme kaybı
 • Sınırlı el becerisine sahip kişiler

Not: Sunulan bilgilerin amacı herhangi bir hastalığı teşhis veya tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek değildir. Tüm bilgiler yalnızca genel bilginize yöneliktir, tıbbi tavsiye veya belirli tıbbi durumların tedavisinin yerine geçmez. Uygulamadan önce bu bilgileri doktorunuzla görüşün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir