Meteoroloji’den Sağanak Ve Kar Yağışı Uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), Marmara’nın kuzey ve doğusu, İç Ege, Doğu Akdeniz’in doğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, İç Anadolu’nun kuzey ve doğusu gibi bir çok bölge için kuvvetli yağış, gece yarısından itibaren ise karla karışık yağmur uyarısında bulundu. MGM, kuvvetli yağış ve kar yağışın etkili olacağı yerlerdeki vatandaşlara olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı çağrısı da yaptı.

Haber Merkezi / MGM, tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Marmara’nın kuzey ve doğusu, İç Ege, Doğu Akdeniz’in doğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Konya dışında İç Anadolu bölge geneli, Aydın, Muğla çevreleri ile Antalya’nın doğu kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yağmur ve sağanak, gece saatlerinden sonra Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, İç Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Kütahya, Afyonkarahisar ve Bilecik çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere Doğu Karadeniz, Van dışında Doğu Anadolu bölge geneli ile Hatay kıyıları, Sivas ve Kayseri’nin doğu ilçelerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı ülkemiz genelinde hissedilir derecede (4 ila 12 derece) azalacağı, genellikle mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın ise genellikle güney ve güneybatı, Marmara ve Kıyı Ege’de batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40 – 80 km/saat), İç Anadolu, Doğu Akdeniz’in doğusu, Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yer yer kısa süreli fırtına (60-100 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Kuvvetli yağış uyarısı 

Yapılan son değerlendirmelere göre; Yağışların Doğu Karadeniz, Van dışında Doğu Anadolu bölge geneli ile Hatay kıyıları, Sivas ve Kayseri’nin doğu ilçelerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Kuvvetli rüzgar uyarısı

Yapılan son değerlendirmelere göre; Rüzgarın genellikle güney ve güneybatı, Marmara ve Kıyı Ege’de batı ve kuzeybatı yönlerden orta kuvvette, İç Anadolu, Doğu Akdeniz’in doğusu, Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (60-100 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Bölgelerimizde hava durumu ise şöyle;

Marmara ve Ege Bölgesi

Marmara Bölgesi’nin parçalı ve çok bulutlu, bölgenin kuzey ve doğusunun bu akşam ve gece saatlerinde aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin edilirken, Ege Bölgesi’nin parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde iç kesimleri ile Aydın ve Muğla çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak, gece yükseklerinin yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Akdeniz Bölgesi

Akdeniz Bölgesi’nin parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz’in doğusu ile bu akşam ve gece Isparta, Burdur çevreleri ile Antalya’nın doğu kesimlerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu gece ve yarın (Çarşamba) sabah saatlerinde Hatay’ın kıyı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın Doğu Akdeniz’in doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

İç Anadolu Bölgesi

İç Anadolu Bölgesi’nin parçalı ve çok bulutlu, Konya dışında bölge genelinin yağmur ve sağanak, bu gece ve yarın (Çarşamba) sabah saatlerinde yer yer karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu akşam ve gece saatlerinde Sivas ve Kayseri’nin doğusunda yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın bölgenin güney ve doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/sa yer yer 90 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

Karadeniz Bölgesi

Batı Karadeniz’in parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak, gece saatlerinden sonra iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin edilirken, Orta ve Doğu Karadeniz’in parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak, gece saatlerinden sonra iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Doğu Karadeniz’de yerel olmak üzere kuvvetli, doğusunda yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (50-100 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Doğu Anadolu Bölgesi

Doğu Anadolu Bölgesi’nin parçalı ve çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı, gece saatlerinden sonra kuzey ve doğu kesimlerinin karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinden itibaren Erzincan, Tunceli çevreleri ile Malatya’nın batısında, yarın (Çarşamba) Van dışında bölge genelinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın kuzey ve doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (50-100 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin parçalı ve az bulutlu zamanla parçalı çok bulutlu, yarın (Çarşamba) bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Siirt çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın yarın (Çarşamba) güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (50-80 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir