Karadeniz’in incisi Giresun’un ‘Kaleleri’

Yeşille mavinin kucaklaştığı Doğu Karadeniz’in inci kentlerinden Giresun, denize doğru uzanan yarımadanın üzerinde yer almaktadır.

Yarımadanın karşısında Karadenizin tek adası olan Giresun Adası (Aretias), kentin bir kolyesi gibi durmaktadır.

Giresun, tarih boyunca farklı uygarlıkların egemenliği altında kalmış bir kenttir.

Bu uygarlıklar Giresun’a birçok tarihi yapı bırakmıştır. Bu tarihi yapılar içinde kalelerde önemli bir yer tutmaktadır.

Haber Kaos ekibi olarak Giresun ili sınırları içinde yer alan kaleleri sizler için derledik.

Giresun Kalesi:

Şehre egemen tepede M.Ö.2. yüzyılda Pontus Kralı 1. Farnakes tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Günümüzde çoğu kalelerin aksine sadece bir tarihi varlık değil, yöre insanı tarafından aktif olarak kullanılan bir mesire yeri ve gezi alanıdır. Sur ve saray kalıntıları hala ayaktadır.

Kalenin çeşitli yerlerinde, oyulmuş taş mağaralar ve tapınaklar bulunmaktadır. Kale surlarının parlaklığından kaynaklı o dönemlerde Bronz Kale olarak da anılmıştır. Tarihte savunması iyi ve alınması güç bir kale olarak tanımlamaktadır.

Kenti ikiye bölen yarımadanın en yüksek yerindedir. 500 metrelik parke ve beton bir yol ile ulaşılmaktadır.

Giresun kalesi iç ve dış kale bölümleri olarak incelenebilir.Kente egemen tepe üzerindeki iç kalede saray kalıntısı vardır. Aristotoles, Neofitos, Giresun Eyaleti adlı yapıtında burayı yüksek duvarlı, savunması iyi ve alınması güç bir kale olarak tanımlamaktadır.

Güneybatıdan başlayan kale duvarları kenti çevreleyerek kuzeydoğuya uzanmaktadır. Büyük kaba taşlardan örülmüş surların bir bölümü Kültür Bakanlığı tarafından restore edilmiştir. Yine Neofitos’un yazdığına göre tepenin batısındaki kayalarda küçük bir at kabartması vardır.

Bunun Ayios İlyos’un gömütü üzerinde bulunduğu söylenmektedir. Daha aşağıdaki kayada görülen Bizans yazısında burada küçük bir kilisenin bulunduğu bildirilmektedir. Kalenin kuzeyinde çok büyük mağara sığınakları vardır.

Andoz Kalesi: 

Giresun’un Espiye İlçesi girişindeki Yağlıdere Deresi’nin kenarında, denize ve vadiye hakim doğal bir sivri tepe üzerinde yer almaktadır. M.Ö. 1300’lü yıllarda yapıldığı zannedilmektedir.

Kaleye ulaşım kuzeyinde bulunan yol ile sağlanır. Etrafı surlarla çevrilidir. Bazı kısımlarda kuleler mevcuttur. Andoz Kalesi oldukça küçük bir kaledir. Her yönüyle bölgeye hakim olan tarihi Andoz Kalesinden günümüze yer yer tahribata uğramış surlar gelebilmiştir.

Eynesil Kalesi:

Giresun’un Eynesil ilçesinin doğusunda kayalık bir yarımada üzerinde yer almaktadır. Kalenin kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemekle beraber Roma Döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir.

Deniz kenarında yer alan kıyı kalesidir. 2001 yılında restore edilen kale günümüzde ziyarete açıktır. Denizin mavisi ile buluşan Eynesil Kalesi görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Tirebolu Kalesi:

Giresun’un Tirebolu ilçe merkezinde bulunan Tarihi Tirebolu ( Saint-Jean ) Kalesi , ilçenin Kuzeyinde deniz içerisindeki bir yarım ada üzerinde yer alan küçük bir kaledir.

Kalenin kesin yapım tarihi bilinmemekle beraber M.Ö. 15. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Kaleye Güneyden merdivenlerle çıkılmaktadır. Kale surları günümüze kadar sapasağlam gelebilmiştir. Kalenin içerisinde bazı binalara ait temeller vardır.

Bunların başında güney duvarı içerisine oyularak yapılmış bir mescit mihrabı ve bu mescide ait duvar temelleri bulunmaktadır. Kalenin batı tarafında ikinci bir kule gibi yükselen ayrı bir kısım daha vardır. Kale restore edilmiştir.

Bedrama Kalesi:

Giresun Bedrama Kalesi, Tirebolu, Giresun-Gümüşhane karayolu üzerinde, Örenkaya ve Karaahmetli köyleri sınırlarında bulunan,bütünüyle yerli kayalar üzerine kurulmuş olan bir kaledir.

Tirebolu’dan hemen hemen 8 kilometre uzaklıkta, yüksek bir kayalık üzerinde yerleşim yeri oldukça büyük olan bir kaledir. Civarında sur duvarlarından çok azı günümüze kadar kalabilmiştir.

Kalenin üzerinde parkı vardır. Fırını, odaları, şarap/su küpleri, şavaşırken kullanılan tüfek yerleri, mavzer mermileri, harebe olan 20 civarında merdiveni vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir