İYİ Parti Lideri Akşener: Millet İttifakı’nın Adayı Cumhurbaşkanı Olacak

“13. Cumhurbaşkanı Millet İttifakı’nın adayı olacak” diyen İYİ Parti Lideri Akşener,  “Seçimlere giderken ittifak zorunlu. 2023 ya da daha önce Cumhurbaşkanlığı seçimine giderken kaç parti bir araya geleceğiz bunu söylemek şimdilik zor” ifadelerini kullandı. Akşener, Millet İttifakı olarak, Cumhur İttifakı’ndan farklı bir sistemleri olduğunu söyledi.

Eğitim sistemine ilişkin konuşan Akşener, “Ben okullardaki eğitim sebebiyle ben buradayım. Bu okulları açan hükümetin kendisi. Bu plansızlığı ortadan kaldıracağız. Mülakatı kaldırılacak” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Hemen atamaların yapılması gerekiyor. Bunların da peyderpey yapılması gerekiyor. Devlet okullarında sanat, spor bölümleri yok. Bana diyecekler ki kaynak yok. Kaynak şurada israfı, yolsuzluğu ortadan kaldırdığınız zaman ortaya çıkan kaynaklara şaşırırsınız.”

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan hakkında, “Dürüst buluyoruz biz kendisini” diyen Meral Akşener, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati’nin paylaşımlarına işaret ederek, “Yeni Bakan adayı kendisi sanırım o anlaşılıyor” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programının konuğu oldu. Akşener, Millet İttifakı’na yeni partilerin katılması yönündeki tartışmalara ilişkin “2023 ya da daha önce Cumhurbaşkanlığı seçimine giderken kaç parti bir araya geleceğiz bunu söylemek şimdilik zor” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan hakkında, “Dürüst buluyoruz biz kendisini” diyen Akşener, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati’nin paylaşımlarına işaret ederek, “Yeni Bakan adayı kendisi sanırım o anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.

Döviz kuru artışı ve akaryakıt istasyonlarındaki araç kuyrukları hakkında konuşan Akşener, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini eleştirerek, şu ifadeleri kullandı:

Bir kere yanlış yaptığınızda bunun adı kazadır. İkinci kere yanlış yaptığınızda onun adı hatadır.

Üçüncü kere aynı yanlışı yaptığınızda bu bir tercihtir. Bütün bunlar Sayın Erdoğan’ın başında bulunduğu partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ndeki arıza yanlışlık, denge ve denetleme mekanizmalarının ortadan kalktığı bir sistemde Sayın Erdoğan’ın bizzat şahsının tercihleridir.

Şimdi mazot kuyruğundaki araçları gördük. Çıkmış milletvekili arkadaş diyor ki araba bolluğu bu ne biliyor musunuz?

Bu programda da bütün televizyonlarda gittiğimde ben bir şey söyledim. Saray ayrı bir hayat tarzıdır.

Sizi vatandaştan koparır, paralel bir evren yaratır, paralel bir bürokrasi yaratır, paralel bir dünya ve hayat tarzı yaratır.

Aynısını yaşıyoruz. Bu düzlemden alınan kararlar, bu düzlem üzerinden yapılan tercihler de bugün karşımızda.

“Biz Çin’i örnek alarak yola çıktık şimdi Bangladeş’e doğru ilerliyoruz”

Akşener, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın döviz kurundaki artışları dış güçlere bağlamasına da tepki göstererek şu ifadeleri kullandı:

Petrol zammını, o kadar şaşırdım ki Sayın Erdoğan’ın konuşmasına İstiklal Savaşı yaptı ekonomide.

Şimdi dış güçler… Tamam kardeşim dış güçlerse açıkla kimmiş, hep beraber yanınızda duralım.

Dış güçler her şeyin sebebi. Yahu siz bu dış güçlerin bostan korkuluğu musunuz?

Biz Çin’i örnek alarak yola çıktık şimdi Bangladeş’e doğru ilerliyoruz. Dünyaya diyorlar ki ‘bizde ucuz iş gücü var.

Gelin buraya yatırım yapın. Burada demokrasi yok adalet yok. Ucuz iş gücü sunmanıza rağmen eksikler olduğu için.

Enflasyon hakkında ise Akşener şu değerlendirmeyi yaptı:

90’lar döneminde siz çok genç bir muhabirdiniz, ben de çok genç bir politikacıydım. Hiper enflasyonun Türkiye’ye nelere mal olduğunu gördünüz.

Türkiye’deki enflasyonun hipere gidecek diye bir endişem var. Buradan bizi izleyenleri uyarayım.

Enflasyon insanları fakirleştirir, ülkeyi fakirleştirir. Ben faize şunu yapın, bunu yapın demiyorum ama söylediğim şey şu bu enflasyon noktasında çok ciddi kararlı bir şekilde mücadele edin diyorum. Biz ne yapacağız, Bizim 4 sınıf diye bir kavramımız var.

Buraya şu kadar ekmelisiniz diyorsunuz. Tarım insan artık dünyada bir milli güvenlik meselesidir.

Çiftçileri tarımdan çıkarak bir sistemden bahsediyoruz. Teşvik etmek için sigortasını biz yapacağız.

Atatürk Orman Çiftliği’ni talan ettiler biz orada bir sistem kurarak tarımı kalkındıracağız.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan hakkında, “Dürüst buluyoruz biz kendisini” diyen Meral Akşener, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati’nin paylaşımlarına işaret ederek, “Yeni Bakan adayı kendisi sanırım o anlaşılıyor” dedi.

“13. Cumhurbaşkanı Millet İttifakı’nın adayı olacak”

Millet İttifakı olarak, Cumhur İttifakı’ndan farklı bir sistemleri olduğunu anlatan Akşener, Millet İttifakı’na yeni partilerin katılması yönündeki tartışmalar hakkında da şu ifadeleri kullandı:

Parlamenter sistem üzerinde anlaştık, o alanda da ortaklaşan 6 partiyiz. Millet İttifakı işbirliği üzerinden yan yana gelmiş bir siyasi organizasyon.

Daha doğrusu bizim sistemimiz koalisyon gibi. 6 partinin genel başkan yardımcıları bir araya geldiler, aşağı yukarı bütün genel başkanlara verilecek bir metni hazırlıyorlar.

Bu bir birliktelik. Diyelim ki seçimler geldi. O sisteme girerken ittifak zorunlu. O ittifakta partiler belli. Bizim ise 31 Haziran’da 2, 24 Haziran’da 4 parti, şimdiyse kaç siyasi parti bir araya geleceğiz, onunla ilgili bir şey söylemem zor.

13. Cumhurbaşkanı Millet İttifakı’nın adayı olacak. DEVA Partisi adına ben konuşamam yeni partiler tanınmaya çalışıyorlar saygı duyuyorum. Ama ittifaka katılmayı düşünürler mi bilemem.

Asgari ücret hakkında değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti lideri Akşener, şu ifadeleri kullandı:

Doların çıkışı, TÜİK’e rağmen yüzde 40’ların konuşulduğu bu dönemde yeniden belirlenmesi lazım.

Bizim daha önceden yaptığımız çalışmaya göre 4 bin lira net ellerine geçecek rakam. Onun dışında 555 liralık bir vergi yükünden iş verenin rahatlatılmasına dair bir teşvik diye bir önerimiz var.

Bugün bir anda 13 lira 40 kuruşlara kadar gelen dolar, onun yansıdığı girdilerdeki bir maliyet artışılar gibi bakıldığı zaman bu dalgalanmalar tansiyon gibi. Herkes tansiyon hastasına döndü.

Yeniden değerlendireceğiz tabii ki bu doların rekorundan önce yapılmış bir çalışmaydı. Bu çalışma revize edilecek.

Türkiye çalışanlarının yüzde 50’lik kısmı asgari ücretle çalışıyor. Kime sorsam nerede çalışırsa çalışsın asgari ücretle çalıştığını söylüyor.

22 milyon çalışanın 10 milyonunun asgari ücretli olduğu söyleniyor, bu da başka bir fakirleşme sebebi.

İktidarın erken seçim eleştirilerini de değerlendiren Akşener, şöyle konuştu:

Problemler çoğaldı. Problemlerin çözümü için bir ortaklaşma söz konusu olmadığı zaman tek çare millete gitmektir.

Bir muhalefet liderinin veya muhalefet liderlerinin vatandaş adına, millet adına seçim isteme gibi bir hakları ve görevleri vardır.

Dolayısıyla seçim istemek vatan hainliği değildir. Seçime gitmek vatan hainliğiyle alakalı bir durum değildir. Bunları bir birine karıştırmayalım bu çok ayıp.

Vatan hainliği ve Türkiye’nin bekası diye bir kavramın içi boşaldı. Ben buna çok üzülüyorum.

“Sen nelere kâdirmişsin ey Sedat Peker”

Akşener, Erdoğan’ın dış güçler söylemini de eleştirerek şu ifadeleri kullandı:

Sayın Erdoğan ve arkadaşlarının her türlü içerideki başarısızlık ya da seçim kazanma kartı mutlaka dış güçler diye bir kavram.

Günü gelir Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan olur, günü gelir Hollanda olur, Almanya olur. Birleşik Arap Emirlikleri için Sayın Erdoğan’a hizmet eden iki gazetenin attığı manşet var ‘şerefsizler’ diye.

Tüm bunlara baktığınız zaman her söylediğiniz iç politika merkezli olup, Türkiye’nin geleceğiyle alakalı olmadığı için bu şekilde rezil rüsva olursunuz.

Akşener, iktidarın 15 Temmuz’un ortaklarından biri olarak nitelendirdiği BAE lideri ile anlaşmalar yapması hakkında ise şöyle konuştu:

Anlaşmanın içeriği nedir bilmiyoruz. Halbuki o içeriğin vatandaşla, siyasi partilerin liderleriyle paylaşılması lazım. Böyle bir tuhaf bir gizlilik içinde.

Yarın bir birinin ayağına bastığında aynı şeyler olur. Ama şunu demek isteyebilirim, sen nelere kâdirmişsin ey Sedat Peker. kadar önemli şeyler söyledi ki bir savcıda çıkıp soruşturma açmadı.

Bir vatandaşımız ‘yargının Tarafsız, bağımsız, korkusuz olmasını sağlayacak mısınız’ demişti. O kadar iddialar var ama yargıda hareket yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir