Hipertansiyon nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Yüksek kan basıncı adıyla da bilinen Hipertansiyon, damarın içindeki kanın damar duvarına yaptığı yüksek basınca denir.

Uzun dönemde kanın damar duvarlarındaki etkisi damarın iç yüzeyinde hasara yol açar. Yüksek tansiyon nedeniyle organları besleyen damarlarda tıkanma, genişleme veya yırtılma meydana gelebilir. Hipertansiyon organlara giden kan akışını bozarak organ yetmezliklerine neden olabilir.

Hipertansiyon, uzun süre belirti vermeden böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine verebileceği hasar nedeniyle “sessiz düşman” olarak da anılmaktadır. Kan dolaşımı için gereken basıncın normalden fazla olması anlamına gelen ‘yüksek tansiyon’, mutlaka uzman kontrolünde takip edilmelidir. Büyük ve küçük tansiyonun normalden fazla olması durumuna hipertansiyon denilmektedir.

Hipertansiyon belirtileri nedir?

Hipertansiyon genellikle belirti vermeden sinsice ortaya çıkmaktadır. Genellikle ensede zonklama şeklinde ağrı, bulantı-kusma, burun kanaması, nefes darlığı, halsizlik, yorgunluk, kulak çınlaması, gözlerde kararma gibi belirtiler vermektedir.

Hipertansiyon nedenleri nedir?

Genetik ve çevresel faktörler hipertansiyonun sebepleri arasında gelmektedir. Stres, sağlıksız beslenme ve aşırı tuz tüketimi, kilo problemi, böbrek yetmezliği, polikistik böbrek hastalığı, böbrek atar damarında tıkanıklık, tiroid hastalıkları, şeker hastalığı, böbrek üstü bezi hastalığı, kalp hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, çeşitli ilaçlar (ağrı kesiciler, hormon ilaçları, kortizon, grip ilaçları, antidepresanlar) hipertansiyona neden olmaktadır.

Hipertansiyon risk faktörleri nedir?

Kalıtım en büyük risk faktörleri arasında gelmektedir. Ailesinde hipertansiyon hikayesi olanlar risk grubu içinde yer almaktadır. Bunun yanında erkek cinsiyeti, yaş (35 ve üzeri), obezite hastaları, alkol ve sigara kullananlar, diyabet hastaları, yanlış beslenen kişiler, doğum kontrol ilaçları kullanananlar da risk grupları arasında gelmektedir.

Hipertansiyon komplikasyonları nedir?

Hipertansiyonun damar sertliği, beyin kanaması, felç, kal krizi, kalp yetmezliği gibi özellikle kalp ve damarlar üzerinde ağır komplikasyonları bulunmaktadır. Görme kaybı, böbrek hasarları ise diğer komplikasyonlar arasında gelmektedir.

Hipertansiyon için doktor randevusu öncesi neler yapılmalıdır?

Doktor randevusundan önce tansiyon düzenli olarak ölçülüp not alınmalı ve bu bilgiler doktor ile paylaşılmalıdır. Bunun yanında kişinin kendini iyi gözlemlemesini ve şikayetlerini doğru şekilde doktora aktarması gerekmektedir.

Hipertansiyon tetkik yöntemleri nelerdir?

Kan basıncı sfigmomanometre olarak adlandırılan ölçüm cihazı ile ölçülmektedir. Hipertansiyon teşhisi koymada hastanın 24 saat boyunca belli aralıklarla tansiyonu ölçülür. Kan basıncının sürekli 120/80 mmHg üzerinde olması teşhis koymada yeterlidir. Bunun yanında kan, idrar tahlili ve görüntüleme yöntemleri de yapılmaktadır. Yapılan tetkiklerde hipertansiyona sebep olabilecek hastalıklar araştırılmaktadır.

Hipertansiyon tedavi yöntemleri nelerdir?

Hipertansiyon tedavisinde öncelikle hipertansiyona sebep olan hastalıklar tedavi edilmelidir. Hipertansiyonun nedeni bulunamazsa kan basıncını düşürecek ilaç tedavisine başlanmaktadır. Bunun yanında hastanın yaşam şekliyle ilgili değişikliklere de gidilmektedir. Hipertansiyon hastalarının heyecan ve stresten uzak durmaları gerekir. Beslenme tedavisi de hipertansiyonun tedavi seçenekleri arasında gelmektedir. İlaç tedavisiyle birlikte beslenme alışkanlıklarında birtakım köklü değişikliklere gidilmektedir. Özellikle tuz kullanımı kısıtlanmaktadır. Süt ve süt ürünlerinde yarım yağlı veya light ürünler tercih dilmelidir. Doymuş yağlar yerine zeytinyağı kullanılmalıdır.

Hipertansiyon hastaları için yaşam stili önerileri

Hipertansiyon hastaları hastalığın ciddiyetine varmalı ve hayat stilini değiştirmeye istekli olmalıdırlar. Stresten uzak durup sağlıklı beslenmeye yönelmeliler. Tuzlu gıdalardan uzaklaşılmalı, sebze ve meyve ağırlıklı akdeniz tipi beslenme uygulanmalıdır. Bunun yanında günlük fiziksel aktivite ve egzersize yer verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir