Gümüşhane: Şamanlı Kilise-Cami

Şamanlı Kilise-Cami; Gümüşhane’nin Krom Vadisi Şamanlı Mahallesi’nin merkezinde araç yolunun üst kısmında yöreye hâkim bir konumda inşa edilmiştir.

Yapı doğu-batı doğrultusunda kale çerçeve içerisinde yerleştirilmiş tek apsisli haç plana sahiptir. İç mekânın doğusunda dışa taşıntılı yuvarlak apsisin üst kısmı yıkılmıştır. Apsis cephe ekseninde dikdörtgen formlu oldukça dar tutulmuş bir mazgal pencere, yan yüzeylerde ise birer niş yer alır.

Yapının beden duvarları 0,85 m kalınlığında moloz taştan örülmüştür.Cephe köşelerinde kapı pencere açıklıklarında paye, kemer, geçiş elemanlarında düzgün kesme taş malzeme kullanılmıştır. Orta mekânı oluşturan naos köşelerdeki payeler üzerine oturan yuvarlak kemerlerin taşıdığı pandantif geçişli bir kubbe ile örtülü iken kubbesi günümüzde yıkılmıştır.

Kilisenin tek girişi batı cephe ekseninde düz lentolu söveleri düzgün kesme taş malzemeyle yapılmış kademeli silvelerle hareketlendirilmiş haç şeklinde bir görüntü kazandırmaya çalışılmıştır. Giriş üzerinde yuvarlak kemer içerisine alınmış boş kitabelik bulunmaktadır.

Zemin bozulmuş çatı taşları yerinden alınmış, diğer kiliselerdeki gibi bu kilisede tahribat kaçınılmaz olmuştur. Yapıda herhangi bir süsleme günümüze ulaşmamıştır. Krom vadisindeki kiliseler içerisinde haç planlı olan tek örnektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir