Gümüşhane: Kopuz Köyü Kemer Köprüleri

Gümüşhane’nin Torul İlçesi Kopuz Köyü sınırları içerisinde üç adet kemer köprü bulunmaktadır. 

Haber Kaos ekibi olarak bu köprüleri sizler için derledik.

Çorak Mevki Kemer Köprüsü:

Kopuz köyü yerleşim alanını güneyinde ve alt seviyelerinde bulunan köprü, Çorak Mevkiinde olup, Cizere deresi üzerindedir. Yapı, yuvarlak kemerli ve tek gözlüdür. 18 m uzunluğunda, 3,85 m genişliğinde ve 4,50 m yüksekliğindedir.

Köprünün kemer kısmı sağlam şekilde günümüze ulaşmıştır. Diğer yerlerinde ise bozulmalar mevcuttur. Köprü kemeri düzgün kesme taştan, diğer yerler moloz taş malzemelidir.

Çukurlar Mevkii Kemer Köprüsü:

Kopuz Köyü yerleşiminin güneyinde ve Cizere Deresi üzerinde yer alan Köprünün bir ayağı kayalıklar üzerine oturtulmuştur.

Köprü, 18 m uzunluğunda, 2,85 m genişliğinde ve 5 m yüksekliğinde, yuvarlak kemerli, tek gözlü olup, halen kullanılmaktadır. Köprü kemeri düzgün kesme taş, diğer yerler moloz taş malzemelidir.

Değirmen Yanı Kemer Köprüsü:

Kopuz Köyü yerleşkesinin kuzeybatısında ve Cizere Deresi üzerinde yer alan köprü, köy yerleşimini eski bir değirmene bağlar.

Köprünün ayakları anakaya kütlesi üzerine oturtulmuştur. 9,70 m uzunluğunda, 2,50 m genişliğinde ve 2,90 m yüksekliğinde yuvarlak kemerli tek gözlü bir köprüdür. Köprü kemeri düzgün yontma taş, diğer yerler moloz taş malzeme ile yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir