Gümüşhane: Kalkanlı Köyü Kemer Köprüleri

Gümüşhane’nin Torul İlçesi Kalkanlı (Zigana) Köyü sınırları içerisinde dört adet kemer köprü bulunmaktadır. 

Haber Kaos ekibi olarak bu köprüleri sizler için derledik.

Çifteköprü Köprüsü:

Torul İlçesi Zigana Köyü içerisindedir. Eski Gümüşhane-Trabzon karayolu üzerindedir. Trabzon-Gümüşhane il sınırında ve yeni yola 17 m uzaklıkta, vadinin ortasında yer almaktadır. Bu köprünün az ilerisinde eski bir köprünün ayak izleri bulunmaktadır.

Yeni yolun (Trabzon-Erzurum) açılması ile köprü işlevini önemli ölçüde kaybetmiştir. Açık sarı renkte düzgün kesme taştan inşa edilen köprü tek gözlüdür. Köprü ayaklarının iç kısmında ve karın kısmında sıva izleri vardır.

Kalkanlı Köprüsü:

Torul ilçesine 30 km mesafede Zigana Köyü Kalkanlı Mevkii içerisindedir. Köprü, eski Gümüşhane-Trabzon karayolu üzerindedir.

Tek gözlü ve yuvarlak kemerli köprü 28,60 m uzunluğunda, 6,30 m genişliğinde ve 9,20 m yüksekliğindedir. Önceki yıllarda onarım görmüştür.

Kirazlık Kemer Köprüsü:

Kalkanlı (Zigana) Köyü, Koşlu (Mile) Mahallesi, Kirazlık Mevkiinde, eski Trabzon-Erzurum yolunun 600 m kuzeyinde bulunan vadideki (Halk dilinde Lâzutluk Deresi olarak bilinen) dere üzerindedir. 15,20 m uzunluğunda, 2,95 m genişliğinde ve 4,50 m yüksekliğinde yuvarlak kemerli, tek gözlü bir kemer köprüdür.

Köprü kemeri düzgün kesme taş, diğer yerleri moloz taş malzemeyle yapılmıştır. Köprü döşemesi moloz taştır. Köprünün ayak kısmında mazgal delikleri vardır. Köprünün devamında antik yolun izlerine rastlanmaktadır. Taş döşeli yol aralıklarla takip edilebilmektedir.

Işıklar Mahallesi Kemer Köprüsü:

Zigana Köyü, Işıklar (Mahronda) Mahallesi’nde bulunan köprü, Kamışlık Deresi üzerinde yer alır. Tarihi ipek yolu üzerindedir. 10,20 m uzunluğunda, 6,30 m genişliğinde ve 3,30 m yüksekliğinde yuvarlak kemerli, tek gözlü bir köprüdür.

Ayakların iç kısmında mazgal delikleri vardır. Köprü üzerine düz beton tabliye atılmıştır. Köprünün güney cephesinde yapıldığı döneme ait duvar örgüleri vardır. Yapıya zaman içerisinde eklenti ve ilaveler yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir