Gümüşhane: Harabe Kilise-1, Haraba Kilise-2

Harabe Kilise-1, Haraba Kilise-2; Gümüşhane il merkezine bağlı Yağlıdere Köyü, Viranköy Mevki’nde yer alırlar.

Harabe Kilise-1; Yoldan geçenlerin görebileceği konumda, eğimli bir arazide kurulmuştur. Meskûn mahal dışında yer alır. Yapı çevre duvarlarıyla dışarıdan soyutlanmıştır.

Bahçe içerisinde yer alan taşınmaz, dikdörtgen bir alan üzerine üç nefli bazilika plan şemasında inşa edilmiştir. Kilisenin bahçesine batıdan yuvarlak kemerli bir girişle girilir.

Kilisenin iç mekanına da batı cepheden girilmektedir. Giriş kısmı yıkılmış önü hafriyat doludur. Önemli ölçüde tahrip olan kilisenin üstü örtülü ve taşıyıcıları tamamen yıkılmıştır.

Beden duvarları kısmen ayaktadır. Kalan izlerden doğu cephesindeki üçlü apsis ve dışa taşkın olarak yapılmış içten ve dıştan yarım yuvarlak planlı olarak düzenlendiği anlaşılmaktadır.

Kilisede kapı pencere taşıyıcıları ve köşe taşları düzgün kaliteli kesme taş malzemeden yapılmıştır, beden duvarları ise horosan harç moloz taş örtülüdür.

Haraba Kilise-2; Yoldan geçebilenlerin görebileceği konumda eğimli bir arazide kurulmuştur. Meskûn mahal dışında yer alır.

Dikdörtgen bir alan üzerine üç nefli bazilikal plan şemasında inşa edilmiştir. Kilisenin batıdan açılan üzerinde mazgal penceresi olan yuvarlak kemerli tek girişi bulunmaktadır.

Giriş kısmı yıkılmış, önü hafriyat doludur. Önemli ölçüde tahrip olan kilisenin üst örtüsü ve taşıyıcıları tamamen yıkılmıştır. Beden duvarları kısmen ayaktadır.

Kalan izlerden doğu cephesindeki üçlü apsis ve dışa taşkın olarak yapılmış işten ve dıştan yarım yuvarlak planlı olarak düzenlendiği görülmektedir.

Kilisede kapı, pencere taşıyıcıları ve köşe taşları düzgün kaliteli kesme taş malzemeden yapılmıştır, beden duvarları ise moloz taştan örtülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir