Gümüşhane: Gülaçar Köyü Kemer Köprüleri

Gümüşhane’nin Torul İlçesi Gülaçar Köyü sınırları içerisinde üç adet kemer köprü bulunmaktadır. 

Haber Kaos ekibi olarak bu köprüleri sizler için derledik.

Artabel Köprüsü:

Gülaçar Köyü, Esentepe Mahallesinde Artabel deresi üzerindedir. Esentepe Köyü yerleşiminin güneyinden geçen Artabel deresi üzerine konumlandırılmıştır. Köy yerleşiminin alt seviyelerindedir. Ayakları anakaya kütlesi üzerine oturan köprü tek gözlü ve sivri kemerlidir.

Yaklaşık 20 m uzunluğunda, 3 metre genişliğinde, 5-6 metre yüksekliğindeki köprünün tabliye ve döşemesi harpuşta şeklinde yükselen köprülerdendir. Kemer kısmı ve çok az bölümü sağlam olan arşivolt kemeri düzgün yonu taş işçilikli, diğer bölümleri kaba yontu taştır.

Esentepe Mahallesi Köprü – 1:

Artabel Deresi üzerinde yer alan kemer köprü, anakaya kütlesi üzerine yerleştirilmiştir. Tek gözlü ve yuvarlak kemerlidir. Yaklaşık 18 metre uzunluğunda, 2,50 m genişliğinde, 3,50-4 m yüksekliğindedir.

Kemer ve kısmen sağlam olan arşivolt düzgün yonu taş, diğer kısımlar moloz taş malzeme ile yığma olarak inşa edilmiştir. Döşeme ve tabliyesi iki yöne az eğimli şekilde yükselmektedir. Günümüzde kullanılmaktadır.

Esentepe Mahallesi Köprü – 2:

Gülaçar Köyü’nde bulunan köprü, farklı bir mimari arzetmektedir. Köprü, yıkılan eski bir köprünün taşlarıyla yeniden basık kemerli olarak yapıldığı ve bir kısmının zamanla sehim yaptığı tahmin edilmektedir.

Ayaklar anakaya kütlesi üzerine oturmuştur. Kemer düzgün bir form içermemektedir. Kemer kısmı düzgün yonu taş, diğer kısımları moloz taştır. Tabliyesi ve döşemesi düzdür. Korkulukları yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir