Gümüşhane: Dumanlı Köyü Kilisesi

Dumanlı Köyü Kilisesi; Gümüşhane il merkezine bağlı Dumanlı Köyü Binatlı Mahallesi’nde yer almaktadır.

Üzerinden kitabe bulunmayan yapının bölgede diğer kiliselerle olan üslup benzerliğinden dolayı 19. yüzyıla tarihlendirilmesi mümkündür. Yapı, 08,70 x 12 m boyutlarında ve dikdörtgen bir alan üzerine, üç nefli bazilikal plan şemasında inşa edilmiştir.

Biri batı, diğeri güney cephesinde olmak üzere yuvarlak kemerli iki girişi bulunmaktadır. Bunlardan batıda bulunan girişin dıştan kemer kavrasında ve güneydeki girişin üzerinde kabartma olarak bir haç motif yer alkamtadır. İç mekân dört sütun iki paye ile üç nefe ayrılmıştır. Her nefn üzeri tonozla örtülüdür.

Nefler doğuda ana yapıdan daha alçak tutulan ve yarım daire şeklinde dışa taşıntılı yapılan birer apsisle sonlanmıştır. Apsislerin eksenlerinde birer uzun mazgal pencere yer alır. Kilisede süsleme unsurlarını haç motifleri ve freskolar oluşturur.

İçerisindeki sıva üzerinde (büyük ölçüde silinmiş) fresko tekniğinde yapılmış resimlerin izleri görülmektedir. Kilisenin kapı, pencere söveleri, taşıyıcıları, kemerleri ve köşeleri düzgün kaliteli kesme taş malzemeden yapılmıştır. Beden duvarları ise moloz taştan örülmüştür. Kilise beşik tonozla kaplıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir