Gümüşhane: Atalar Köyü Kilisesi

Gümüşhane’nin Torul İlçesi, Atalar Köyü Aydınlar Mahallesinde bulunan kilise, ilçeye 27 km mesafededir. 

Kilise dikdörtgen bir alan üzerine, üç nefli, bazilikal şemada inşa edilmiştir. 13 m x 8,96 m ölçülerindeki kilise, beden duvarları moloz taş malzemeden, kapı pencere söveleri, cephe bitimleri, taşıyıcılar ve kemerle düzgün yonu taş malzemeden yığma olarak inşa edilmiştir.

Beşik çatısı yöresel bileği taşıyla örtülüdür. İç mekân; sıvalı, boyalı ve badanalıdır. Kilisenin girişi, batı cephenin ekseninde yer alan düz lentolu, kemerli alınlığı olan, dikdörtgen açıklıktan sağlanır.

Doğu cephesinde apsis ve pastaphorion hücreleri dışa taşkın olarak yapılmış, içten ve dıştan yarım yuvarlak olarak düzenlenmiştir.

Apsiste bir mazgal pencere, her iki yanında bulunan pastaphorion hücrelerinde birer pencere ve niş bulunmaktadır. İç mekân, apsis önünde iki paye, ortada dört bağımsız sütun ile üç nefe ayrılmıştır.

Orta nef yan neflerden daha geniş ve yüksek tutulmuştur. Beşik tonozlu üst örtüye sahiptir. Üst örtüyü yanlarda yarı duvara gömülü payeler, ortada sütunlara bağlanan kemerler destekler.

Bu kemerler birbirlerine yine yuvarlak kemerlerle ve gergilerle bağlanmıştır. Ahşap gergileri sağlamdır. İç mekân sıva üzerine boyalı ve badanalıdır.

İç kısımda, fresko tekniğinde yapılmış Hıristiyan dini içerikli tasvirler işlenmiştir.

Bu resimler bir hayli sağlam olup, orta nefte Pankratör İsa ile bazı kısımlarında İncil yazarları ve tasvirleri belirlenebilmektedir. Duvarlarda ve sütunların üzerinde graftiler vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir