Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi

İlk olarak Mevlevihane olarak inşa edilen, son yüzyılda ilkokul, depo, müftülük ve cami lojmanı olarak kullanılan 4 asırlık tarih bina, 2006 yılındaki restorasyonla 2007’de müzeye dönüştürülmüştür, çok sayıda vakıf eserinin sergilendiği Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Müzeyi oluşturan binalar, Gaziantep geleneksel konut mimarisinde “avlunun iki yanına yerleşmiş” plan tipindedir. Üç katlı ana bina, daha seyrek olarak karşımıza çıkan bir özelliğe sahip olarak içeriden merdivenlidir. Basık kemerli sıra pencereler ve üstlerindeki kuş pencereleri cepheye hakimdir. Kuzeydeki iki katlı bina ise revaklıdır.

Müze ziyaretçileri gezintilerine Sinevizyon Salonu’nda müzenin tanıtıcı filmini izleyerek başlamaktadırlar. İki katlı binanın üst katında Halı ve Kilim Salonları yer almaktadır.

Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi; renkler, desenler ve motiflerle sembolize olan Anadolu kültür zenginliğini Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait halı ve kilim koleksiyonunun mütevazı bir seçkisi aracılığıyla sunmaktadır.

Motifler ve anlamlarıyla ilgili bilgilerin yer aldığı panolar, motif dağarcığını bilgiyle buluşturmaktadır. Sema gösterisinin mankenlerle canlandırıldığı müzede el yazması Kuran-ı Kerimler de bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir