Eşsiz Duvar Resimleriyle Ünlü “İvanovo Kaya Kiliseleri”

1979 yılında UNESCO dünya miras listesine eklenen İvanovo Kaya Kiliseleri, Bulgaristan’ın Kuzey-Doğu bölgesinde, Rusenski Lom Nehri’nin vadisinde yer alan şapeller, manastırlar ve odalardan oluşan bir komplekstir.

Haber Merkezi / Kompleksin tamamı, İkinci Bulgar Devleti (1185-1396) ile Bulgaristan’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethi (14. yüzyılın sonları) arasında inşa edilmiştir.

O dönemde kilise sayısı yaklaşık 40 iken, günümüzde 300’e ulaşmıştır. Manastır kompleksi, ününü altı tapınakta korunan fresklere borçludur.

Manastır, 2. Bulgar İmparatorluğu döneminde, önemli bir manevi ve eğitim merkezi olarak yeniden kurulmuştur. Kiliselerdeki duvar yazıtları önemli tarihi olaylar hakkında bilgi vermektedir.

Manastır, 14. yüzyılda Ortodoks Hıristiyanlığında mistik bir eğilim merkezi haline gelmiştir.

Kilisedeki freskler “St. Mary” dünyaca ünlüdür. Balkan Yarımadası’ndaki Paleologus Sanatının en önemli örnekleri arasındadır.

Freskler, kiliselerin Unesco’nun küresel kültürel miras listesine dahil edilmelerinin en önemli nedenleri arasındadır.

Burayı ziyaret edenler, Leonardo Da Vinci’nin yaptığı Son Akşam Yemeği’nin 150 yıl önce boyanmış arketip görüntüsünü görebilirler.

İvanovo Kaya Kiliseleri, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk dönemlerinde aktifliğini korudu, ancak sonra kademeli olarak düşüşe geçti.

Tarihi komplek, Ruse şehrine 22 km uzaklıktadır, ve araba ile 30 dakika kadar sürer; park yeri vardır.

Komplekse ulaşmak için kayadan yapılmış birkaç merdiven çıkmanız gerekiyor. Ziyarete açık olan tek kiliseye ulaşmanız yaklaşık 10-15 dakikanızı alacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir