Enver Ercan Kimdir? Hayatı, Eserleri

21 Ocak 1958 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Enver Ercan, 22 Ocak 2018 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. Tam adı Ali Enver Ercan’dır. Gümrükte memur olarak çalışan bir babanın ve ev hanımı bir annenin üç kızdan sonra dünyaya gelen ilk ve tek erkek çocuğuydu.

Haber Merkezi / Edebiyata meraklı olan babası ve öğretmen ablaları Enver Ercan’ın alana aşina olarak büyümesinde etkili oldu. İki defa evlendi. Küçük yaşta tanıdığı gençlik aşkı, ilk eşi ile on yıl evli kaldı ve Özge Ercan isimli bir kızı oldu. Ömrü boyunca kızına çok düşkündü.

İlk şiiri “Eksik Yaşam” 1977 yılında neşredildi. Ardından Eksik Yaşam, Sürçüyor Zaman, Geçtiği Her Şeyi Öpüyor Zaman ve Türkçenin Dudaklarısın Sen isimli şiir kitapları yayımladı. Şiirde hep yenilik peşinde olan Enver Ercan akıcı ve duru bir Türkçe kullanmaya özen gösterdi.

Yaşadığı dönemi şiirlerinde anlatırken aynı zamanda hayat birikimlerine ve okuduklarına da yer verdi. Yazdıklarını önce kızı Özge Ercan’a okutup onun görüşleri doğrultusunda çeşitli değişiklikler yaptı. Yazdıkları Türk edebiyatı sınırları içinde kalmadı. Pek çok dile çevrilen şiirleri İspanyol, Fransız ve İtalyan edebiyatı antolojilerinde yer aldı. Geçtiği Her Şeyi Öpüyor Zaman ve Seçme Şiirler’i çeşitli ülkelerde yayımlandı.

Mükemmel şiirin peşinde olan Enver Ercan hayat koşulları dolayısıyla çok şiir yazamadı, daha ziyade yayıncılıkla ilgilendi. Onun için en kıymetli süreli yayınlardan biri 1990’da editörlüğünü üstlendiği Varlık dergisiydi. Pek çok yenilik getirerek dönemin çok konuşulan dergilerinden biri olmasını sağladı. Sayfa sayısını arttırdı, yazar kadrosunu genişletti. Çeşitli dosyalar yaptı. Ayrıca bu çatı altında gençlere de yer vererek onları yetiştirdi.

Yasakmeyve de Enver Ercan için çok önemliydi. Bir şiir dergisi olan Yasakmeyve 2003 yılında çıkmaya başladı ve 15 yıl boyunca yayın hayatına devam etti. Ayrıca altı sayı yayımlanan Siyahi, bir öykü dergisi olan Eşik Cini ve edebiyat dergisi Sıcak Nal da Enver Ercan’ın çıkardığı süreli yayınlardandır.

Kurucuları arasında bulunduğu Sombahar dergisi ile Korsan Yayın da onun için önemli bir yere sahipti. Yeni Düşün dergisi, De Yayınevi (1985-86) ve Güneş gazetesinde (1987) editör; Dönemli Yayıncılık (1988) ve Simavi Yayınları’nda yayın sorumlusu olarak çalıştı.

Yeni Düşün, Varlık, Milliyet Sanat, Gösteri, Sombahar, Yasakmeyve, Güneş, Yeni Yüzyıl, Cumhuriyet ve Radikal gibi süreli yayınlarda şiir, yazı ve söyleşileri yayımlandı. Bununla beraber televizyon için “Şiir Köşesi” ve “İki Nokta Üst Üste” gibi edebiyat programları hazırladı.

Yayıncılığı ve şairliği dolayısıyla çeşitli ödüllerin sahibi oldu. 1996 yılında Cemal Süreya Şiir Ödülü, 1997’de Yunus Nadi Şiir Ödülü, 2006’da Mehmet Fuat Yayıncılık Ödülü, 2013’te Trakya Folklor Araştırmaları Derneği Kültür-Sanat Ödülü, 2014’te Necatigil Şiir Ödülü aldı. Varlık dergisi Enver Ercan tarafından yönetildiği 2008 ve 2010 yıllarında Kabataş Lisesi tarafından “Yılın En İyi Edebiyat Dergisi” seçildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir