Biyolojiye Meydan Okuyan Yaratıklar: Çıplak Köstebek Fareleri

Dünyanın en güzel memelileri olmasalar da, çıplak köstebek fareleri (Heterocephalus Galbe) kesinlikle en şaşırtıcıları arasındadır. Bu kemirgen, olması gerekenden 10 kat daha uzun yaşıyor, acıya karşı dayanıklı ve kansere karşı büyük ölçüde bağışık kazanmış. Çıplak köstebek fareleri, kırışık pembe derilerinin altında yaşam iksirinin sırrını saklıyor olabilirler.

Haber Merkezi / Adından da anlaşılacağı gibi, çıplak köstebek farelerinin vücutlarında kıl veya tüy yoktur. Bu bir memeli için neredeyse duyulmamış bir şey. Bu sürpriz olmamalı, böyle özel bir yaratık benzersiz bir görünümü hak ediyor.

Çıplak köstebek fareleri, Doğu Afrika’ya özgü bir türdür. Çıplak köstebek fareleri, yüzeyin birkaç metre altında, çok karmaşık tünel ağları içinde yaşarlar. Yüzeyin birkaç metre altında sıcaklık asla yükselmez veya düşmez, bu yüzden koruyucu tüye veya kıla ihtiyaç yoktur. Çıplak köstebek farelerinin sahip oldukları bir kaç tüyden oluşan bıyık ve gezinmelerine yardımcı olan birkaç özel vücut kıllıdır.

Vücut sıcaklıklarını düzenlemek için herhangi bir çevresel baskının olmaması, çıplak köstebek farelerinin soğukkanlı olarak evrimleşmesini sağlamıştır; gezegendeki bu tür tek memelidir.

Çıplak köstebek fare kolonileri, arı kolonilerine benzer. Çıplak köstebek fareleri, tek üreyen dişi olan bir kraliçe tarafından yönetilen 300 bireyden oluşan kolonilerde yaşar; evet, tıpkı arılar gibi. Köstebek farelerin çiftleşme ve sosyal olarak etkileşim kurma şekli, memelilerden çok belirli böcek türlerine benzer. Bu davranış, eusosyallik olarak bilinir. Diğer köstebekler gibi, çıplak köstebek faresinin en büyük varlığı dişleridir.

Kanser direnci

Çıplak köstebek fareleri ile ilgili en şaşırtıcı şey çıplak gözle görülemez; kansere karşı olağanüstü direnç. Çıplak köstebek farelerinde çok az belgelenmiş kanser vakası vardır ve bilim insanları bir gün onları neyin koruduğunu belirleyip insanlara aktarmayı umuyorlar.

Bazı araştırmalar, çıplak köstebek farelerinin hücrelerinin, kanser hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasına izin vermeyen, yapısal ve besinsel destek sağlayan farklı bir madde ağına sahip olduğunu göstermektedir.

Bazı insanlar kapsaisin (acı biberleri acı yapan madde) aldıklarında şoka girebilirler, ancak çıplak köstebek fareleri maddeyle temas ettiklerinde herhangi bir acı hissetmezler. Çıplak köstebek fareleri, güçlü bir asitle karşılaştıklarında, ağrıya duyarlı sinirlerindeki moleküller, asidi bir anestetik haline getirir. Bu nedenle, zarar vermek yerine, güçlü bir asit aslında çıplak köstebek farelerini uyuşturur.

Çıplak köstebek fareleri, tıpkı bizim gibi, yoğun ısıya veya basınca maruz kaldıklarında acı hissederler, ancak normalde ağrıya neden olması gereken belirli kimyasalları etkisiz hale getirme yetenekleri bilim insanlarının büyük ilgisini çekmektedir. Örneğin, çeşitli hastalıklar nedeniyle dokularında asit birikmesine bağlı kronik ağrı çeken birçok insan var. Köstebek farelerinin biyolojisine dayalı bir ilaç harikalar yaratabilir.

Birbirleriyle yakın ve yeraltında yaşamaya alışkın olan çıplak köstebek fareleri, düşük oksijen koşullarına oldukça dayanıklı olacak şekilde evrimleşmiştir. Oksijen kullanımları o kadar verimlidir ki, oksijen olmadan beş saate kadar yaşayabilirler.

Oksijenin düşük veya hiç olmadığında, memeliler hücrelerinde enerji üretimine güç sağlamak için fruktoz kullanırlar. Bu metabolik yol bu güne kadar sadece bitkilerde belgelenmiştir. Bu durum, bir gün, kalp krizi ve felç gibi oksijen yoksunluğu krizlerinden mustarip hastalar için yeni bir tedaviye dönüştürülebilir.

30 yıla kadar yaşayabilirler

Çoğu durumda, vücut büyüklüğü ile yaşam süresi arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Genel olarak konuşursak, vücut ne kadar büyükse, yaşam süresi de o kadar uzundur ve bu özellikle memeliler için de geçerlidir. Çıplak köstebek farelerinin vücut büyüklükleri göz önüne alındığında 4-6 yıl yaşamaları beklenebilir. Ancak 30 yıla kadar yaşayabilirler.

Bunlar çıplak köstebek fareleri hakkında en şaşırtıcı gerçeklerden bazıları. Birçok kişi komik görünümlerine yüksek sesle gülebilir, ancak bugün öğrendiğimiz bir şey varsa, bu kemirgenlerin bir gün birçok insanın hayatını kurtarabilecek inanılmaz güçlere sahip olduğudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir