Beta-Alanin Kas Geliştirmeye Nasıl Yardımcı Olur?

Kasların gelişimi ve güçlenmesi fiziksel aktivitenin yanı sıra beslenme ve belirli fizyolojik süreçleri hedefleyen özel besin alımları ile kolaylaştırılır. Beta-alanin (β-ALA), kas karnozin seviyelerini etkileyen bir amino asittir.

Haber Merkezi / Yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında birincil enerji kaynağı, oksijen sınırlı olduğunda glikozdan laktat elde etme süreci olan anaerobik glikolizdir. Genellikle sürekli egzersizin dört dakikalık işaretinde, laktik asit ayrışmasından üretilen hidrojen iyonları (H+), doğal olarak hücre içi tamponlama kapasitesini aşar.

Sonuç olarak, kas pH seviyeleri düşer ve metabolik süreçler sınırlanır, sonuçta azalan kuvvet, kas yorgunluğuna yol açar. Artan H+ üretiminin diğer etkileri arasında fosforilkreatin yeniden sentezinin bozulması, kas kasılmasının azalması ve glikolizin engellenmesi yer alır.

Vücuttaki fizikokimyasal tamponlar, egzersiz sırasında pH seviyelerinin bu doğal düşüşünü korur. Yorgunluk riskini azaltmak ve hidrojen iyonu üretiminin olumsuz etkileri olmadan sürekli yüksek yoğunluklu fiziksel aktiviteyi kolaylaştırmak için vücut güvenilir ve verimli fizikokimyasal tamponlara ihtiyaç duyar. 

Karnosin, iskelet kası içinde 6.83 pKa ile yüksek konsantrasyonlu imidazol yoluyla H+ tamponlamasını özellikle sınırlayan bu tür bir tampon (sitoplazmik dipeptid) türüdür .

Çağdaş araştırmalar, vücuttaki doğal konsantrasyon seviyelerini veya mekanizmalarını değiştirebilecek karnosin ve belirli amino asitlerin özelliklerine odaklanmıştır. Çok sayıda ampirik çalışma ve deney, beta-alanin’in karnosin fonksiyonunu maksimize etmede etkili bir araç olduğunu ortaya koymuştur.

Özellikle, önemli β-ALA takviyesinin (günde 2 ila 6 gram) iskelet kasındaki karnosin konsantrasyonunu en az %20 arttırdığı bulunmuştur. Bu işlevin yanı sıra, kas karnozinin ayrıca antioksidanlara sahip olduğu, sarkoplazmik retikulum kalsiyum düzenlemesini etkilediği ve enzimlerin düzenlenmesini etkilediği bilinmektedir.

Dikkat: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir