Ametropia Nedir? Türleri Belirtileri Tedavisi

Ametropi, gözlerde kırma kusurunun varlığının tıbbi terimidir. Göz, net bir görüntü sağlamak için bir nesneden gelen ışık ışınlarını doğrudan retinaya odaklayamadığında ortaya çıkar. Ametrop, miyopi, hipermetropi ve astigmatizma nedeniyle oluşan kırma kusurunu içerir .

Haber Merkezi / Miyopide (uzağı görememe), ışık ışınları retinanın önüne odaklanır. Hipermetropide (ileri görüşlülük), ışık ışınları retinanın arkasına odaklanır. Astigmatizmada gözün kırma kusuru farklı eksen veya meridyenlerde farklıdır.

Ametropi türleri var mı?

Ametropi basitçe bir kırılma hatasının mevcut olduğu anlamına gelir, bu nedenle ametropinin türleri olduğunu söylemek tam olarak doğru değildir. Ancak kırma kusuru türleri vardır. En yaygın üç kırma kusuru türü şunlardır:

Miyopi

Miyopide göze giren ışık ışınları retinanın önündeki bir noktada odaklanarak bulanık bir görüntüye neden olur. Bu, kornea çok dik kavisli ise “çok fazla” kırma gücüne bağlı olabilir . Daha yaygın olarak, gözün eksenel uzunluğunun çok uzun olması nedeniyle olabilir. Bu “eksenel miyopi” olarak bilinir.

Miyopi, birçok ülkede kırma kusurunun en yaygın nedeni olarak kabul edilir. Araştırmacılar, miyopi prevalansının çeşitli faktörlere bağlı olarak arttığını veya azaldığını bulmuşlardır.

Hipermetropluk 

Hipermetropide göze giren ışık ışınları retinanın arkasındaki bir noktada odaklanarak bulanık bir görüntüye neden olur. Bunun nedeni, kornea veya lensteki “yetersiz” kırma gücü veya göz küresinin çok kısa olması (eksenel uzunluğun kısa olması) olabilir.

ABD’de hipermetropi prevalansı yaklaşık 10 Amerikalıdan biridir. Bebeklerde hipermetrop en sık görülen kırma kusurudur. Bu hipermetropi tipik olarak, bebek yeni yürümeye başlayana kadar büyüdükçe birkaç yıl içinde azalır.

Dünyadaki mevcut kırma kusuru eğilimleri, hipermetropi prevalansının miyopiye kıyasla düşük olduğunu göstermektedir.

Astigmat

Astigmat, gözün kırma kusurunun gözün meridyenlerinin farklı olmasından kaynaklanır. Genellikle korneanın eğriliğinin düzensiz olmasından kaynaklanır. Astigmatı düzeltmek için gereken düzeltme, miyopi veya hipermetropinin basit bir küresel düzeltmesinden daha karmaşıktır.

Ametropinin belirtileri nelerdir?

Ametropi, günlük işleri zor ve bazen tehlikeli hale getirebilir. Okumak, spor yapmak, güvenli bir şekilde yemek pişirmek ve güvenli bir şekilde araba kullanmak, hepsi net görüş gerektirir.

Düzeltilmemiş ametropinin belirtileri şunlardır:

 • Bulanık görüş
 • Ae ve göz yorgunluğu
 • Baş ağrısı
 • Görüntüyü netleştirmek için gözlerini kısmak

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, bir göz doktorundan randevu alın.

Ametropi nasıl tedavi edilir?

Kırma kusurunun tespiti, genellikle bir kişi bulanık görme fark ettiğinde ortaya çıkar. Çocuklarda okul taramaları, ebeveyn gözlemi, çocuğun şikayetleri veya yıllık göz doktoruna yapılan ziyaretler ile saptanabilir. Ametropi şu şekilde tedavi edilebilir:

 • Gözlük
 • Kontak lens
 • Refraktif cerrahi

Uzun süredir ametropiyi tedavi etmek için gözlük ve kontakt lensler kullanılmaktadır. Refraktif cerrahi nispeten yeni olmakla birlikte, ametropiyi düzeltmek için etkili ve tipik olarak güvenli bir seçenektir.

Ametropi önlenebilir mi?

Ametropinin, özellikle miyopinin nasıl önlenip yavaşlatılacağını belirlemek için şu anda muazzam miktarda araştırma yapılıyor. Ametropi riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Açık havada zaman geçirin
 • Ekranda çalışırken mola verin (20-20-20 kuralını deneyin: 20 dakikada bir, 20 saniye boyunca en az 20 fit uzaktaki bir şeye bakın)
 • Ekran süresini azaltın veya sınırlayın
 • Uygun aydınlatmayı kullanın
 • Sigara içmeyin
 • Güneş gözlüğü ve koruyucu gözlük kullanın
 • Çocuklarda miyopi ilerlemesini yavaşlatmada mevcut teknoloji hakkında göz doktorunuza danışın
 • A, C Vitamini ve Lutein açısından zengin, sağlıklı ve besleyici bir diyet yapın

Ametropinin ilerlemesinin nasıl azaltılacağı veya önleneceği konusunda devam eden araştırmalar var. Kapsamlı bir göz muayenesi için göz doktoruna yaptığınız ziyarette , kırma kusurunun tedavisi ve yönetimindeki en son teknolojileri sorun.

Dikkat: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir