AK Parti’de Yoklama Sancısı; Tüm Partileri Etkileyebilir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in bir PKK’lı ile fotoğraflarının çıkması üzerine dokunulmazlığı kaldırılarak yargı sürecinin önü açıldı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Güzel’in şimdi de milletvekilliğinin düşürülmesi gündemde.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, yurt dışına gittiği iddia edilen Güzel’in parlamento çalışmalarına katılmaması nedeniyle milletvekilliğinin düşürülebileceğini belirterek “Mazeretsiz olarak 5 birleşim oturumuna katılmaması durumunda parlamento olarak gereğini yapacağız. Bundan önce benzer durumda olan vekiller için de gereğini yaptığımızı hatırlatmak isterim” dedi.

Anayasa ve TBMM iç tüzüğüne göre Meclis çalışmalarına özürsüz veya izinsiz olarak 1 ay içinde 5 birleşim günü katılmayan milletvekilinin TBMM üyeliği düşüyor. Söz konusu durumun Meclis Başkanlık Divanı’nca tespit edilmesi gerekiyor.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre  bu tespitin yapılması için de Genel Kurul’da sürekli yoklama alınması şart. Ancak Meclis yaklaşık 3 yıldır yoklama alınmadan, ‘müşahede’ ile açılıyor. Şimdi yoklama alınmaya başlanırsa çeşitli nedenlerle Meclis çalışmalarına katılmayan birçok milletvekilinin zor durumda kalacağı ifade ediliyor.

‘Tüm partiler için sıkıntı olur’

AK Parti milletvekilleri, 26. dönemde böyle bir süreç yaşandığında, o zaman AK Parti milletvekili olan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın aralarında bulunduğu bazı milletvekillerinin devamsızlık nedeniyle düşme noktasına geldiğini hatırlatarak, “Devamsızlık tespiti yapılırsa bu sadece AK Parti için de değil, tüm partiler için sıkıntı olur. Birçok kişi zor durumda kalır” değerlendirmesinde bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir