Adenom Nedir Ve Hangi Organları Etkiler?

Adenom, çeşitli organları etkileyebilen kanserli olmayan veya iyi huylu bir tümör türüdür. “Beze ait” anlamına gelen “adeno” kelimesinden türetilmiştir. Vücuttaki her hücrenin ne zaman büyümesi, olgunlaşması ve sonunda ölmesi gerektiğini belirleyen sıkı bir şekilde düzenlenmiş bir sistemi vardır. 

Haber Merkezi / Tümörler ve kanserler, hücreler bu kontrolü kaybettiğinde ve ayrım gözetmeksizin bölünüp çoğaldığında ortaya çıkar. İyi huylu bir tümör ile kanser arasındaki temel fark, daha yavaş büyümesi ve daha düşük yayılma kapasitesidir. Başka bir deyişle, adenomlar büyüme açısından adenokarsinomlardan çok daha az agresiftir.

Adenomlar nereden kaynaklanır?

Adenom, glandüler dokudan kaynaklanan iyi huylu bir tümördür. Etkilenen dokular, epitel dokuları olarak bilinen daha geniş bir doku kategorisinin parçasıdır. Epitel dokuları deriyi, bezleri, organların boşluklarını vb. hizalar. Bu epitel fetüste ektoderm, endoderm ve mezodermden gelir. Adenom hücrelerinin mutlaka bir bezin parçası olması gerekmez, ancak salgı özelliklerine sahip olabilir.

Adenomlar kanserli olabilir mi?

Adenomlar genellikle iyi huyludur veya kanserli değildir ancak malign veya kanserli adenokarsinom olma potansiyeli taşır. İyi huylu büyümeler olarak, çevredeki hayati yapılara baskı yapmak ve ciddi sonuçlara yol açmak için boyut olarak büyüyebilirler.

Paraneoplastik sendromlar

Hayati hormon üreten organlardaki büyük adenomlar, organın ürettiği hormonları yükselterek paraneoplastik sendromlar adı verilen ciddi komplikasyonlara yol açar.

Adenomlardan hangi organlar etkilenir?

  • Kolon; Kolonlar, adenomlardan en sık etkilenen organlardır. Kolonoskopide tespit edilebilir. Kolon kanseri olma potansiyeli çok yüksek olduğundan, kolon adenomlarının düzenli olarak izlenmesi ve bu tümörlerin tercihen çıkarılması önerilir.
  • Hipofiz bezi; Bunlar birçok bireyde tesadüfi bulgular olarak görülür ve genellikle tümörün cerrahi olarak çıkarılmasına iyi yanıt verir. En yaygın tip prolaktinoma olarak adlandırılır. Bunlar daha çok kadınlarda görülmektedir. Hormon tedavileri ve bromokriptin ile tedavi önerilir.
  • Tiroid bezi; Tiroid adenomları tiroid nodülleri olarak ortaya çıkar. Aşırı hormon salgılıyorlarsa bunları çıkarmak için ameliyat gerekebilir.
  • Göğüsler; Göğüsler fibroadenomlardan etkilenebilir. Bunlar genellikle genç kadınları etkiler ve kanseri ekarte etmek için biyopsi yapılması gerekir. Cerrahi olarak çıkarılması mümkün olan en iyi tedavidir.
  • Böbreküstü bezi; Bu adenomlar oldukça yaygındır ve nadiren kanserlidir. Genellikle küçüktürler ve bazı durumlarda Cushing sendromuna yol açan Kortizol gibi aşırı adrenal hormonlar salgılayabilirler.
  • Ayrıca Conn sendromuna yol açan aşırı aldosteron salgılayabilirler. Bu adenomlar aşırı erkek cinsiyet hormonları veya androjenler üretirse hiperandrojenizme neden olabilirler.
  • Böbrekler; Böbrek adenomları böbrek tübüllerini etkiler ve kanserli hale gelebilir.

Daha nadir adenomlar; Daha nadir adenomlar, karaciğeri, apendiksi veya akciğerleri etkileyenleri içerir.

Dikkat: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir