AB’nin Sakharov Ödülü Rus Muhalif Aleksey Navalny’e Verildi

Avrupa Parlamentosu’nun her yıl insan hakları ve düşünce özgürlüğü alanında verdiği Sakharov Ödülü bu yıl Rusya’da cezaevinde bulunan muhalif Aleksey Navalny’e verildi. Sakharov Ödülü, 1995 yılında Türkiye’den Leyla Zana’ya verilmişti.

Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) Avrupa Halk Partisi (EPP), sosyal medya hesabından, AP’deki siyasi grupların oylarıyla bu yılki Sakharov insan hakları ödülünün Aleksey Navalny’e verilmesinin kararlaştırıldığını duyurdu.

EPP’den yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Navalny ile birlikte ülkedeki bütün siyasi mahkumları serbest bırakması istendi.

Navalny’nin yanı sıra Afganistan’da eşitlik ve insan hakları için çalışan 8 kadın, Bolivya’da 2019’da bir süre geçici devlet başkanlığı yapan ve şu anda tutuklu bulunan siyasetçi Jeanine Anez diğer adaylar arasındaydı. Navalny için 15 Aralık’ta Avrupa Parlamentosu Genel Kurul oturumunda bir tören düzenlenecek.

Avrupa Parlamentosu’nun her yıl insan hakları ve düşünce özgürlüğü alanında verdiği Sakharov Ödülü, 1995 yılında Türkiye’den Leyla Zana’ya verilmişti.

Aleksey Navalny

Moskova Mahkemesi, 2 Şubat’ta Navalny’nin geçmişte yolsuzluk davası sonucunda verilen 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezasını, evde geçirdiği cezayı da hesaplayarak 2,5 yıllık normal hapis cezasına çevirmişti.

44 yaşındaki politikacı, şiddetli sırt ağrısı ve bacaklarındaki uyuşukluğun ardından hapishane yetkililerinin doktorlarının kendisini ziyaret etmesine izin vermemesini protesto etmek için 31 Mart’ta açlık grevine başlamış, daha sonra Nisan ayı sonunda sağlık durumunun bozulması üzerine eylemine son vermişti.

(Kaynak: Euronews)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir