2. Uluslararası Latin Amerika ve Karayip Film Festivali başladı

Ankara Çankaya Belediyesinin katkılarıyla bu yıl 2. düzenlenen “Uluslararası Latin Amerika ve Karayip Film Festivali” Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen açılış töreni ile başladı. 

Açılış törenine Latin Amerika ülkelerinin büyükelçileri ve çok sayıda davetli katılırken, açılış konuşmasını etkinliğin bu yılki koordinatörlüğünü üstlenen Brezilya’nın Ankara Büyükelçisi Eduardo Gradilone yaptı.

Latin Amerika ve Karayip ülkeleri olarak, film festivalinin ikincisini düzenlemekten memnun olduklarını, farklı ülkelerin çok değerli sinema eserlerini Türk izleyicilerle buluşturmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Gradilone, Çankaya Belediye Başkanı’na destek ve işbirliği için teşekkür etti.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Gabriel Garcia Marquez, Victor Jara, Pablo Neruda, Carlos Fuentes, Mario Vargas Llosa, Frida Cahlo ve Paulo Coelho ile sanatın evrensel değerlerine renk katan Latin Amerika Kültürünün beyaz perdeye yansıtılmasının Latin Amerika sinemasının köşe taşlarından olduğunu belirtti.

Taşdelen, konuşmasının devamında, “Ankara’nın kalbinde, kültür ve sanatın başkenti olma iddiası ile çalışmalarımızı hayata geçirirken, dost ve kardeş ülkelerin temsilcileriyle Ankara’daki büyükelçiliklerle ortak kültürel etkinliklerin sayısını ve niteliğini artrtma konusunda kararlıyız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir